Saç Bakımı Önerileri

Saç bakımı önem arz eden bir konudur hiç şüphesiz ki. Bugün sizlere saç bakımı ile ilgili bir kaç ipucu vermek istiyorum.

Güneşin saçlarımızı oldukça kötü şekilde etkilediğini biliyoruz. Bu konuda önlem olarak sıcak aylarda saçımızı direk gelen güneş ışınından korumakla saçımızı daha diri ve parlak göstermemiz mümkündür. Aksi takdirde saçımızda kolay kırılma ve solgunluk gözükür.

Eğer saçlarınız donuk görünüyorsa, şampuanladıktan sonra 1 litre şekersiz çay ile saçlarınızı durulayın.
Bir diğer yöntemde zeytin yağı;
Zeytinyağını Saçlarınıza Nasıl Uygulayabilirsiniz?
1-Öncelikle saçlarınızı tarayın.
2-Eski bir bluz giyin ya da bir havlunun üzerinde durun. Bu uygulamayı banyonun içerisinde yapmayın çünkü yerlere damlayan zeytinyağı yerleri kayganlaştıracaktır.
3-Mikrodalgaya uygun bir kabın içerisine yarım bardak zeytinyağı koyun ve mikrodalgayı yaklaşık 30 saniye çalıştırın. Zeytinyağı sıcak değil sadece ılık olmalıdır.
4-Bu zeytinyağı ile saç derinize masaj yapın. Daha sonra zeytinyağına batırılmış bir tarak ile saçınızı tarayın. Böylece saçınızın tamamına zeytinyağını uygulamış olun.
5-Saçınızı bir havluyla sarın.
6-Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra saçınızı durulayın. Ardından saçınızı şampuanlayın ve soğuk su ile durulayın.
Zeytinyağının Saça ve Cilde Faydaları
1-Cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.
2-Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır. Zeytinyağının mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır. Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir.
3-Zeytinyağı traş edilecek bölgeyi yumuşatma ve rahatlatmada birebirdir.
4-Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılabilir.
5-Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller. Saçı parlatır.
6-Tırnakları güzelleştirir ve güçlendirir.

Bu zamana kadar bir çok konumuzda sağlıklı beslenmenin vücudumuz üstünde ne kadar faydalı bir etkiye sahip olduğuna deyinip durduk. Aynısı saçlar içinde geçerli. Dengeli beslenmeyle birlikte, antioksidan ve protein oranı yüksek besinler tüketmek saç sağlımız için oldukça önemli.

saç maskesi

Avokado:vitamin açısından zengindir, saçlar için harikadır. Çekirdeksiz bir avokado ile bir yumurtayı çırpıp ıslak saça uygulayın. 20 dk bekletip birkaç kez yıkayıp durulayın. Hasar gören saçlar için haftada 1 bunu uygulayın.

Çuha çiçeği yağı, keten tohumu yağı ve hodan yağı kapsüllerini karıştırın. Bu karışım saç uçlarındaki kırıklara iyi gelecektir.
Avokadonun cilt sağlığına da yararı büyüktür.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.