Yüksek Tansiyon Nedir, Neden Olur? Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir?

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür? Tansiyonu Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler;

Yüksek Tansiyon Nedir;

Yüksek tansiyona tıp dilinde hipertansiyon denir. Yüksek tansiyon, kalp problemi riskini yükseltmektedir. Bu bakımdan önce bir doktor tedavisi görmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir. Yüksek tansiyonunuz varsa kan basıncınızı düşürmek için bir çok yol bulunmaktadır. Biz bu makalemizde yüksek tansiyona ne iyi gelir ve yüksek tansiyon nasıl geçer konularını ele aldık. 

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir ;

Tansiyonu Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler;

  • Kesinlikle trans yağ içeren ürünler tüketmemelisiniz.
  • Yemeklerin içine koyduğunuz tuz oranını düşürmelisiniz.
  • Kuruyemiş tüketiminizi azaltmalısınız.
  • Peynir yememelisiniz. (peynirlerin içerisinde bolca tuz olabilmekte)

Tahıl Ürünleri Tüketin ; 

Gün içerisinde 5 porsiyon tahıl yemeniz, tansiyonunuzu normal seviyelere indirmeye yardımcı olacaktır. Tahıl ürünleri çok faydalı besinlerdir. Bunun yanı sıra yulaf ezmesi de tansiyonunuzu düşürmek açısından size iyi gelecektir. 

Bolca Meyve Yiyin ; 

Meyve yemek, vücut dirençlerini arttırmanın yanı sıra yüksek tansiyonlu kişilere önerilen en doğal besin kaynağıdır. Her gün 3-4 porsiyon meyve yemeniz çok önemlidir. Yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusuna en güzel cevabın meyve yemek olduğunu söyleyebiliriz. 

Gün Arasında Sebze Yemeği Tüketin ; 

Sebze yemekte, yüksek tansiyon değerlerini normal seviyeye indiren doğal bir besindir. Her açıdan faydalı olan sebze yemekleri, yüksek tansiyon sorununda da devreye girmekte. Gün arasında bir tabak sebze yemeği yemeye özen göstermelisiniz. 

Süt İçin; 

Az yağlı süt ürünlerini için. Süt mükemmel bir d vitamini kaynağıdır. Süt içmekte tansiyonu düşürebilmekte ancak her ne kadar az yağlı da olsa günde 2 bardaktan fazla içmemeniz gerekmektedir. Yüksek tansiyon nasıl düşürülür ve yüksek tansiyona ne iyi gelir sorusuna sütün mükemmel bir cevap olduğunu söylemeliyiz. 

Yağ Tüketmeyin ; 

Günlük yağ tüketiminize dikkat etmelisiniz. Yağ, kalp hastalığı riskini çok yükseltmektedir. Kalp rahatsızlıkları çekmemek için günlük yağ tüketiminizi azaltmalısınız. 

Şeker Tüketiminizi Azaltın; 

Şeker tüketiminizi kısıtlamanız çok önemlidir. Fazla şekerli ürünler, yüksek tansiyona sebebiyet vermektedir. Bu bakımdan günlük şeker oranınızı çok azaltmalısınız. Mümkünse hiç kullanmamanız yararınıza olacaktır.  

Alkol Kullanımını Azaltmalısınız ; 

Alkol kullanıyorsanız mutlaka bırakmanız gerekmekte. Alkol içmek, tansiyonunuzun yükselmesine sebep olur. Alkol ayrıca kalbiniz için çok zararlıdır. Mümkünse alkolü bırakmanız sağlığınız için yerinde bir karar olacaktır. 

Sigarayı Bırakmalısınız; 

Sigara içmeniz tansiyonu olan kişiler için kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Hoş hiç kimse için tavsiye edilmemektedir ama tansiyonu olan kişilere kesinlikle yasaktır. Sigara, damarlarınızı sertleştirir ve daraltır, bu da kan basıncınızı yükseltecektir. Kan basıncınızın yüksek olması demekte yüksek tansiyon demektir. Bu yüzden sigarayı kesinlikle bırakmalısınız.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.