Çay Tüketimi Genetik Değişikliğe Neden Oluyor

Çay Tüketimi İle Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler

Human Molecular Genetics dergisine göre yapılan araştırmalarda çay tüketiminin genetik değişikliklere neden olduğu ortaya çıkmıştır.

Çay Tüketimi Genetik Değişikliğe Neden Oluyor
Çay Tüketimi Genetik Değişikliğe Neden Oluyor

Uppsala Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre fazla çay tüketimi kadınlarda genetik değişikliklere neden olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çay tüketimi epigenetik değişikliklere neden olmaktadır. Peki nedir Epigenetik değişiklikler ve vücudu nasıl etkilemektir inceleyelim.  

Epigenetik Değişiklikler Nedir?

Epigenetik değişiklikler vücudumuzdaki genleri açıp kapatan kimyasal değişiklikler olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre ise çay tüketimi östrojen ve kanser metabolizması ile etkileşime girerek epigenetik değişikliklere sebep olmaktadır. Geçmişte yapılan araştırmalarda sigara kullanımı, beslenme tarzı ve kimyasallara maruz kalmak epigenetik değişikliklere sebep olduğu bilinmekteydi. Fakat yeni yapılan araştırmalarda çay tüketiminin de epigenetik değişikliklere sebep olduğu öğrenildi. Yapılan araştırmalarda epigenetik değişikliklerin sadece kadınlar üzerinde gerçekleştiği, erkek epigenetiklerinde bir değişikliğe sebep olmadığı bildirilmiştir. Çay tüketimi ile kadınlarda epigenetik değişimlerin meydana gelmesinin sebebi ise çay tüketiminin kadınlarda biyolojik tepkilere yol açtığı söylenmektedir. Uppsala Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda çay ile kahve birlikte kullanılmıştır. Fakat araştırma sonuçlarına göre kahve tüketimi hiçbir şekilde genetik değişikliklere sebep olmamaktadır.  

Çay Tüketimi İle Epigenetik Değişiklikler 

Çay tüketimi ile epigenetik değişikler yaşanıldığı yeni yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Fakat bu araştırmalarda çay tüketimi ile gerçekleşen epigenetik değişikliklerin olumlu ve ya olumsuz olduğu belirtilmemiştir. Uzmanlar sadece çay tüketimi ile epigenetik değişikliklerin yaşandığını ama bunun nasıl değişikliklere yol açtığını bildirmemiştir. Uzmanlara göre çay tüketiminin nasıl epigenetik değişikler ortaya çıkardığını görmek için yeni çalışmaların yapılması gerekmektedir. Şimdilik bilinen tek şey fazla çay tüketiminin genetik değişikliklere yol açtığıdır.  

Çay Tüketimi İle Vücutta Meydana Gelen Değişiklikler 

Çay tüketimi ayrıca vücutta kanser ve östrojen metabolizmalarının da değişimini sağlamaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan araştırmalara göre çay tüketimi östrojen değerlerini düşürdüğü bilinmektedir. Fakat çay tüketiminin erkeklerde ve kadınlar da biyolojik tepkileri farklılık göstermektedir. Buna göre çay tüketimi kadınlarda genetik değişikliklere sebep olunduğu fakat bu değişikliklerin olumlu ve ya olumsuz olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bunun için ise yeni yapılacak olan araştırmaları beklemeliyiz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.