Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler?

Yeni işyeri açan kişiler, çoğu esnafa göre daha fazla sıcak para ihtiyaç duyabilirler. Herhangi bir ticarethane açmak, ilk birkaç ay boyunca sürekli var olan birikimi harcamak manasına gelebilir. Acil paraya ihtiyacı olan esnaflara kredi veren bankalar arasında Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi kamu bankalarına ek olarak Yapı Kredi Bankası özel bankalar da yer almaktadır. Maddi ihtiyaç içerisinde olan ve işyerini yeni açan kişiler yeni dükkan açanlar ne zaman kredi çekebilirler sorusuna cevap aramakta. Esnafa sunulan en cazip kredi, faizsiz esnaf kredisidir. Peki işyerini yeni açanlar faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilir mi ve şartları nelerdir?

Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler?
Yeni Dükkan Açanlar Ne Zaman Kredi Çekebilirler?

Bu makalemizde sizler için yeni dükkan açanlar ne zaman kredi çekebilirler, yeni iş yeri kuracaklar bankalardan nasıl kredi çekebilir, yeni iş kuracaklara kredi ve yeni dükkan açana kredi gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Esnafın ayakta kalabilmesi maksadıyla devlet destekli sağlanan bu krediler, yeni iş yeri açan esnafa özel bankalardan verilmez. Bunun sebebi ise geri ödeme riskinin olmasıdır. Fakat en az altı ay önce açılmış bir işletmeye sahipseniz o zaman devlet destekli krediler çekebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gerekenler şunlardır: 

 • Daha önce hiç bu destekten faydalanmamış olmak 
 • KOBİ olmak 
 • İşletmenin yasal sahibinin bizzat başvuru yapması 
 • Sisteme kayıt yaptırmış olmak 
 • En az 3 aylık oda kaydınızın bulunması (esnaf veya ticaret odaları) 
 • İşletmeye ait açılış belgeleri 
 • SGK Hizmet Dökümü 
 • İşletme sahibine ait kimlik ve ikamet bilgileri 
 • Gelir beyannamesi 

Özel bankaların yeni işyeri açan kişilere kredi vermemesinin sebepleri ise şunlardır: 

 • Geri ödeme riski oluşturması 
 • Aylık cironuzun net şekilde hesaplanabilmesinin imkânsız olması 
 • İşletmenin istikrarının bilinmemesi 

En az altı ay sonra alınabilecek olan kredileri 5 yıla kadar bölebilir ve yıllık 8.5 oranında faiz ödeyebilirler. Bu durumda almak istediğiniz kredi, beyan ettiğiniz gelir üzerinden hesaplanır. Şayet beyanname verebilecek durumdaysanız, Yapı Kredi, Akbank, İş Bankası ve kamu bankalarından kredi çekebilirsiniz. Eğer beyanname sunamayacak durumda ve yukarıdaki şartları kapsamıyorsanız o zaman bireysel ihtiyaç kredisine başvuru yapabilirsiniz. Sonuç olarak henüz birkaç haftalık bir işyerine esnaf kredi verilmez ancak işyeri açacaklara özel krediler verilebilir. Eğer merak ediyorsanız yeni işletme açacaklara verilen kredilerden bahsedilebilir.  

Yeni İş Yeri Kuracaklar Bankalardan Nasıl Kredi Çekebilir? 

Yeni işletme sahiplerinin esnaf kredisinden faydalanma imkânı bulunmaz.  Bu yüzden meslek odalarına kayıt yaptırmanız bir işe yaramayacaktır. Bu durumda yapabileceğiniz şey, bireysel ihtiyaç kredisi çekmektir. Kredi çekmek için yaptığınız başvurunuzu işyeri açma olarak yapmalısınız. Eğer ipotek edebilecek taşınmanız veya aracınız varsa, açtığınız işyerini belgeleri ile 36 aya kadar kredi çekebilirsiniz.  

Herhangi bankaya ait kullanmış olduğunuz mobil uygulama veya internet bankacılığı şifreniz varsa, bankaya gitmeden dijital ortam üzerinden başvuru yapabilmeniz mümkün. Daha önceki yazımızda bankaya gitmeden kredi veren bankalar hakkında kapsamlı bir yazı hazırlamıştık.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.