Yer Döşemesi için yapabilecekleriniz

  Evinizin yerlerinden memnun değil misiniz? Değiştirmeyi planlıyor ama seçim yapamıyor musunuz? İşte sizin için yapabileceklerinizin listesi…
Halı
      Verdiği sıcaklık ve rahatlığı yüzünden halı hala birçok ev sahibinin vazgeçemediği bir yer döşeme çeşidi. Bugünün halı stillerini ve modasını öğrenirseniz doğru renk ve stili seçmeniz çok daha kolaylaşır.

Renk: Yer döşemeleri düşünürken renk ilk aklımıza gelen şeydir. İç dekorasyonunuz ve halınızın uyumunu düşünün. Halı odak noktası mı olsun yoksa odayla bir bütünmüş gibi bir hava mı versin istersiniz?

Ayak Trafiği: Hol ve koridor gibi ayak trafiğinin çok olduğu bölümlerde daha dayanıklı ve uzun süre kullanılsa bile eskimeyecek bir çeşit halı kullanmalısınız. Diğer odalarda ve alanlarda da çok trafik olabilir. Halıları değiştirmeden önce eski halılarınızı yakından inceleyerek hangi alanlardaki halıların daha çok eskidiği kontrol edin.

Performans: Bir halının performansı ve kalitesi tamamen yapılırken ne kadar ip kullanıldığı ile alakalıdır. İpin kalitesi ve dokumaların sayısı sıklaştıkça halının da kalitesi artar. İnce, daha seyrek dokunmuş halıların üst yüzeyi daha çabuk eskiyecek ve solacaktır.
Halı İpi çeşitleri: Günümüzde en çok kullanılan dokuma ipliği çeşitleri şunlardır: naylon, elyaf, polyester ve yün. Naylon ve yumuşak iplikten dokunmuş halılar son günlerde oldukça popülerler.

Kir Tutmayan Halılar: Halı satın alırken kir tutmayan halılardan seçmeye gayret edin. Bu sayede açık renk halı almaktan korkmazsınız ve odanızın dekoru daha hoş olur. Bu çeşit halıları çocuklu ve evcil hayvan besleyen aileler tercih etmelidirler.
En çok kullanılan halı çeşitleri:
Naylon: En sık kullanılan halı çeşidi naylon iplikten yapılan halılardır. Son derece dayanıklıdırlar, uzun ömürlüdürler ve daha da güzeli sınırsız sayıda renk ve desen sunarlar.
Polyester: Daha çok evlerde kullanılan bu çeşitte renkler kendini çok güzel belli eder. Suyla çözülebilen lekerle karşı son derece dayanıklıdırlar.
Polyproplen: Elyaf olarak da bilinen bu çeşit solmaz ve düşük statikte elektrik akımına da dayanıklıdır. Bu yüzden hem dış alanlarda hem de ofislerde tercih edilir. Polyproplen aynı zamanda lekeye karşı dayanıklıdır
Yün: En pahalı iplik cinslerinden biri olan yünlü iplikten dokunmuş halılar doğal oldukları için en lüks halı sınıfına da girerler ve halı çeşitleri arasında en pahalı olanıdır.
Sert zeminler
      Doğanın bize en güzel hediyesi olan ahşap kışın ayaklarınızı sıcak tutarken yazın da serinlik verir. Ahşap yer döşemeleri seramik, laminat ve vinil gibi döşemelere oranla yedi kat fazla yalıtım sağlar. Fiziksel olarak sıcaklık vermesinin yanı sıra, ahşap evinizi daha sıcak ve içten gösterir. Değişik ahşap yer döşemelerini daha iyi tanırsanız eviniz için hangisinin daha iyi olduğuna sağlıklı bir şekilde karar verebilirsiniz.

Sert Ahşap Zeminler: Sert ahşap zeminler neme karşı daha hassas oldukları için parkelerden daha yüksek bir şekilde döşenmelidir ve mutfak ve banyo gibi alanlarda düşünülme melidirler.
Laminat Parke: Laminat yerler son yıllarda en fazla tercih edilen yer döşemesi haline geldi ve Amerika Birleşik Devletlerinde en hızlı büyüyen sektör oldu. Laminat parkeler son derece dayanıklı ve döşenmesi kolay olduğundan tercih edilmektedir. Hem yıpranmaya, hem suya hem güneşe hem de lekeye karşı en dayanıklı yer döşeme şeklidir ve fiyatı da oldukça uygundur. Evin hemen her alanında rahatlıkla kullanılabilir.
Laminat döşemenin faydaları şunlardır

 • Güneşte solmaz.
 • Çok kolay uygulanır.
 • Bakımı çok kolaydır.
 • Ahşap döşemelere oranla daha zor oyuklar açılır.
 • Uzun ömürlüdür.
 • Herhangi bir ev ürünü ile isteseniz de leke bırakamazsınız.
 • Birçok tonu ve rengi mevcuttur.Taş Döşemeler
        En eski döşeme çeşidi olan taş binlerce yıl öncesinde olduğu gibi bugün de son derece popüler. Modern teknoloji sayesinde her geçen gün daha değişik taş çeşitlerini işleyip evlerimizi dekore edebiliyoruz.
 •  
  Taşların yüzey dokuları
  Ağır dokular
 • Çatlak yüzey: Sert ve pürüzlüdür.
 • Testere kesimi: Pürüzlü testerelenmiş yüzeyde testere izleri görünür.
 • Yalazlanmış: Asetilen ile yakılmış yüzeye sahiptir
 • Kumlanmış: Kullanılan iri taneli kumun cinsine göre pürüzler oyulmuş taşa denir.Düz dokular
 • Perdahlanmış: Dokununca pürüzsüzdür ama yansıtma yapmaz.
 • Cilalı: Ayna gibi parlak ve yansıtıcı olur.Not: Ağır dokulu taşlar daha çok rüstik havası vermek istenilen yerlerde kullanılır. Buna ek olarak yerlerin ıslakken kaymasını istemiyorsanız da bu taş çeşitlerinden seçebilirsiniz.
  Fayanslar
        En eski uygarlıklardan beri fayans dayanıklılığı ve estetik güzelliği nedeni ile tercih edilmiş bir döşeme çeşididir. Bugün daha dayanıklı birçok malzeme üretilse de fayans halen güzelliği için tercih edilmektedir.

 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.