Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Çözümleri

Küçük Mutfaklar İçin Dekorasyon Çözümleri;
Evde kadınlar için en önemli alan mutfaktır. Kadın evde zamanının en büyük kısmını mutfakta geçirmektedir. Mutfaklar; yemek hazırlanılan ve yenilen alanlardır. Bu nedenle evdeki mutfağın kullanışlı, konforlu olması ve iyi tasarlanmış olması gerekir. Eğer evinizde mutfak için ayrılan alan küçük ise onu daha konforlu hale getirebilmeniz için size bu makalemde bazı önerilerde bulunacağım.
 
Ölü Alanları Değerlendirin
 
Mutfakta portatif mobilyalar kullanımı yer kazancı sağlar. Duvara monte edilen vb. raf sistemleri kullanarak daha kullanışlı alanlar tanımlanabilir. Mutfak dolabı seçerken modüler dolaptan ziyade işlevsel özellikleri dikkat çeken modern rafları tercih edebilirsiniz. Mutfakta masa kullanımına önem verirseniz açılır kapanır duvar masaları kullanılabilir. Masa kullanmak şart değil diyerek mutfak tezgahını masa olarak kullanabilirsiniz.
 
Mümkün Olduğunca Mutfağınızı Toplayın
 
Küçük bir mutfağın dağınık olması onun gözünüze daha küçük görünmesine sebep olacaktır. Bütün mutfak malzemelerinin yerinde toplu halde kalmasını sağlayabilirsiniz.
 
Kullanışlı Mutfak Aksesuarları Kullanın
 
Mutfakta çokça kullanılan tencere, tava gibi mutfak malzemelerini modern askılıklar kullanarak hem malzemelerin çizilmesine çözüm bulabilir hem de yerden kazanç sağlayabilirsiniz. Mutfaklar için son zamanlarda çokça satılan çekmece bölücüleri kullanabilirsiniz.
 
Mutfakta Aydınlatmaya Önem Verin
 
Mutfağınızı olduğundan daha geniş göstermek için olabildiğince ferah bir hale getirmelisiniz. Mutfağınızın ferahlığı için ilk önce olabildiğince ışık almasını sağlayabilirsiniz. Işık ferah bir alan yaratmak için oldukça önemlidir.
 
Renk Seçimine Dikkat Edin
 
Mutfağınızda beyaz renk kullanarak ferahlık sağlayabilirsiniz. Beyazın ışığı en iyi yansıtan renk olması onun ferahlık yaratmada etkili olmasında bir sebeptir. Bir alanda ışık ne kadar çok yansıtılırsa orası bir o kadar aydınlık ve ferah görünüm alır. Zıt renklerin dekorasyon içinde kullanımı alanda kontrast yaratır ve daha geniş bir görünüm etkisi verir. Dekorasyonda mavi renk de rahatlıkla kullanılabilecek bir renktir. Özellikle mavinin açık ve pastel tonlarının kullanımı alanı geniş gösterir. Kullanılan pastel renklerin mat özelliği gözü yormaz.
 
U Tipi Mutfak
 
U mutfak tipi küçük evlerde yer ve depolama alanı açısından en çok kullanılan mutfak tipidir. Birçok araç gerecin depolanmasına olanak sağlayan bu mutfak tipi son yıllarda ev kadınları tarafından oldukça sık tercih ediliyor.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.