Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası dekorasyonu için öncelikle oturma grubu seçilmelidir. Kullanılacak halı, perde, aksesuar ve duvar rengi seçimi, tercih edilen oturma grubuna göre yapılır. Oturma odaları, insanların özellikle dinlenmek için kullandıkları ve evde en çok vakit geçirdikleri bölümlerdir. Bu nedenle oturma odasının konforlu ve keyifli bir dizayna sahip olması önemlidir.

Oturma Odasında Renkler

Oturma odası, canlı renklere sahip olmalıdır. Canlı renkler, mekanın atmosferini yükselteceği için iyi hissettirir. İç mimarlar da oturma odalarında turuncu, kırmızı, yeşil gibi canlı renklerin bir arada kullanılmasını öneriyorlar.
Kahverengi, bej gibi renkler günün en uzun saatlerinin geçirildiği oturma odaları için tercih edilmemelidir. Ağırlıklı olarak beyaz, gri, siyah gibi renkler kullanılmış olsa da mutlaka renkli aksesuarlarla mekan hareketlendirilmelidir.

Oturma Grubu

Oturma odaları için çeşitli oturma grupları üretiliyor. Odanın büyüklüğü ve konumuna göre bunlar arasından seçim yapılabilir.
Oturma odasında yumuşak ve sıcak kumaşlardan üretilmiş kanepeler kullanılabilir. Küçük bir oturma odasında ise renkli köşe takımları oldukça modern ve kullanışlı bir tercih olacaktır. Oturma odasının rahat bir alan olması için köşe takımları ve kanepeler yumuşak ve renkli yastıklarla desteklenebilir.
Tekli koltukların farklı renklerini bir araya getirerek hoş bir çay kahve köşesi oluşturulabilir. Alternatif olarak kullanılabilecek salıncak tipli koltuklar da oturma odasına başka bir boyut kazandıracaktır.

Oturma Odası Aydınlatması

Oturma odalarının dekorasyonunu tamamlayan aksesuarlardan biri aydınlatma araçlarıdır. Örneğin odanın köşesine yerleştirilecek bir lambader, oldukça modern bir görünüm sağlayacaktır.
Klasik tavan aydınlatmaları, avizeler ya da duvara monte edilmiş led aydınlatma sistemleri de kullanılabilir. Ancak loş ışığın dinlendirici etkisi sebebiyle abajur, lambader gibi aydınlatma fikirleri oturma odaları için daha çok önerilebilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.