Oruç Tutarken Ağız Ve Diş Sağlığı

   Oruç Tutarken Ağız Ve Diş Sağlığımızı Koruyacak 5 İpucu
Ramazan ayında oruç nedeniyle yaşanan uzun süreli açlıklar, ağız kokusu gibi sorunlara yol açmaktadır. Özellikle de dişteki mevcut çürüklerin ve diş taşlarının neden olduğu mikroplar, açlık ve susuzluk ile birleştiğinde yoğun olarak ağız kokularının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Genellikle kullanılan yanlış ve ucuz diş macunları da ağız kuruluğu gibi problemlerin yaşanmasına sebep olmaktadır. Ağız ve diş sağlığımızı korumak için düzenli olarak bakım yapılmalıdır. Ramazan ayında ise bu bakımı iki katına çıkarmak gerekebilir. işte ağız ve diş sağlığını koruyacak olan 5 ipucu;

  • Ağızdaki kokuyu önlemek için ağız temizliğine dikkat edin.

Çevreye rahatsızlık vermemek, ağız sağlığımızı korumak için günlük olarak ağız bakımını özenle yapmak gerekir. Dişler fırçalanırken dilinde fırçalanması ağız kokusunun giderilmesinde son derece etkili olmuştur.

  • Ağız kuruluğunuzu önlemek için sülfatsız diş macunu kullanın.

Yanlış kullanılan ve sülfat içeren diş macunları ağızda kuruluğa yol açar. Ramazan ayında, oruç saatlerinde yanlış tercih edilen diş macunu ağızda kuruluğa yol açar.

  • Gün içinde ağzınızı su ile çalkalayabilirsiniz.

Oruçluyken yemek yeme şansımız olmadığından ağız içinde asit oranı artar. Asitin dişlere zarar vermemesi için gün içinde ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
 
 

  • Asitli içecekleri tercih etmeyin.

Sahurda hızlıca yenen yemeklerin yanında tercih edilmektedir. Fakat dişlerin asit erozyonuna maruz kalmaması için asitli içecekleri tüketmeyin. Tüketildiyse de ağız bol suyla çalkalanmalıdır.

  • Süt ve süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin.

Sahur ve iftar yemeklerinde süt ve süt ürünlerinin tüketimi tercih edilmelidir. Özellikle kalsiyum ve fosfor ile diş çürüklerini önlemede rol oynamaktadır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.