Topuk Çatlaması Ölümcül Hastalığın Belirtisi Çıktı

Topuklarda Meydana Gelen Çatlama Hangi Hastalığın Habercisidir? Topuk Çatlaması Hastalık Habercisi midir?

Basit görünen topuk çatlaması sorunu ölümcül bir hastalığın işareti olabiliyor. Ayakta oluşan nasır ve yemek borusu kanseri arasında bağ bulunuyor.

Topuk Çatlaması Ölümcül Hastalığın Belirtisi Çıktı
Topuk Çatlaması Ölümcül Hastalığın Belirtisi Çıktı

Sertleşmelere Neden Oluyor 

Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre yemek borusunda kanserli doku sorunu olanların ayak tabanlarında ve avuç içlerinde sert oluşumlar görülebiliyor. Bu oluşumlarda çatlamalar da görülebiliyor. Yani çirkin görüntü gibi olan çatlamalar çok daha fazla bir şey ifade ediyor olabilir. 

Jiletle Kazınacak Hale Gelebiliyor

Yemek borusu kanseri nedeniyle topuklarda oluşan sertleşmelerde bazı vakalar jiletle kazımayı bile gerektirebiliyor. Sertleşmiş derinin jiletle kazınması işlemi yüzeysel ve hijyenik bir jiletle gerçekleşiyor.  Bu sertleşme sorununun nedeni bu organda kansere neden olan iRHOM2 geni… Bu gen keratini kontrol altına alarak kalınlaşmalara neden oluyor. 

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri 

Bulguların önemi, uzmanların yemek kanseri belirtileri hakkında ayırıcı bir tanı koyması için önemlidir. Yaygın görülen diğer yemek borusu kanseri belirtileri şöyle sıralanabilir: 

  • Yemekleri yutmada zorluk 
  • Mide yanması 
  • Yemek yiyince hemen çıkarma isteği 
  • Kilo kaybı ve iştah azalması 
  • Yemekleri sindirememe 
  • Göğüs, sırt ve karında ağrı 
  • Sürekli rahatsızlık hissi 

Topuk Çatlama Belirtileri   

Topuk çatlaması olduğunda deri yüzeyinde çizgiler halinde kalın tabaka oluşumu gözlenir.  Bu kalın tabaka bazen dökülmeler halinde de oluşabilir. Ayaklarda kaşınma ve kızarıklık hissi, sert deri ve bazen derin çatlağa bağlı kanama oluşabilir. Topuklarda gerilmeye nede olan hareketler varsa, özellikle çok kuru ciltlerde kanamalı çatlamalar olabilir. 

 Yemek Borusu Kanserine Yakalanmamak İçin Ne Yapmalı 

 Yemek borusu kanserini önlemek için genel beslenme düzenine dikkat etmek, spor odaklı, hareketi ön plana çıkaran bir yaşam tarzı benimsemek gerekir. Yapılan araştırmalarda asitli ve alkollü içecekleri çok tüketen kişilerde yemek borusu kanseri riskinin daha fazla olduğu bilinmektedir. Yeme alışkanlığı besin değeri düşük olan market ürünlerine odaklanan kişilerde yine uzun vadede sorunlar görülebilmektedir.  

Topuklarda Çatlama Tedavisi 

Topuk çatlama tedavisi için sürekli o bölgeyi yumuşak tutmaya dikkat ediniz. Vazelin sürerek ve çorap gibi sabitleyiciyle uyumak iyi bir çözüm olabilir. Ellerde de uzman yönlendirmesi ile sonuç alabilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.