Sinüzit Nasıl Geçer? Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzit Nedir, Neden Olur? Sinüzitin Tedavisi Var mıdır?

Sinüzit Nedir;

Sinüs oluşumunun sebebi kafatasının içinde içi boş, hava boşluklarıdır. Sinüs basıncı rahatsız edici ve bazen şiddetli ağrılı bir sansasyona yol açar. Burun kanallarının tahriş olmasından kaynaklanmakta. Şişmiş olan sinüs kanalları, sıkışır ve hava yollarını engeller. Ancak yine de karamsar olmayın çünkü bu rahatsızlığınızı hafifletmenin bir çok yolu var. Biz bu makalemizde sinüzit nasıl geçer, sinüzit nedir, sinüzit nasıl temizlenir ve sinüzite ne iyi gelir konularını ele aldık. 

Sinüzit Nasıl Geçer ; 

Burun Spreyi Kullanın;

Burun spreyleri, sinüs temizlenmesine ve burunun hava yollarının nemlenmesine büyük katkı sağlar. Burun spreyinizi seçerken eczacınıza hastalığınızı iletmelisiniz. Eczacınız sizin için en uygun burun spreyini verecektir. Tek kullanmada hemen geçmeyecektir tabi ki. Tam faydasını görmek için tekrar tekrar kullanmalısınız. Hangi sıklıkta kullanacağınızı eczacınız size aktaracaktır.  

Ağrı Kesici Alın ;

Ağrı kesici, sinüs basıncıyla ilişkili rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Sinüzit nasıl geçer diyorsanız bir adet ağrı kesici almak sizlerin ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır.  

Yüzünüze Sıcak ve Soğuk Kompres Uygulayın ; 

Burnunuzdaki şiddetli ağrıyı azaltmak için yüzünüze sıcak kompres uygulamanızda fayda var. Sıcak kompres burnunuzdaki hava yollarının tekrar hareket etmesini sağlayacaktır. Sıcağın etkisi geçtikten sonra birazda nemli bir havluyu burnunuzun çevresinde gezdirin. Sonra tekrar sıcak havluya geçin. Bu dönüşümü günde 4 defa tekrarlayın. 

Bol Sıvı Tüketin;

Bol miktarda sıvı içecekler tüketmeye özen gösterin. Bir fincan çay gibi sıcak içecekler tıkanıklığı ve sinüslerdeki basıncın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Çayı içerken ki çıkan sıcak buhar burnunuzdan içeri girecektir ve bu durum hava deliklerinizin nemlenmesine yarayacaktır. 

Baharatlı Besinler Tüketin ; 

Yediğiniz bir yemeğin baharatlı olmasına özen gösterin. Bazı insanlar kara biber gibi baharatlı yiyeceklerin sinüslere daha fazla basınç olacağını öngörmekte. Ancak bu durum böyle değildir. Yediğiniz yemeğe baharat eklemekten korkmayın. Baharatlı yiyeceklerin, sinüzit nasıl boşaltılır sorusuna en etkili cevaplardan birisi diyebiliriz. 

Masaj Yapın ; 

Yüzünüzde ki ağrıyan belirli bölgelere nazikçe masaj yapın. Yüzünüzün belirli bölgelerine veya ağrıyan bölgelerine masaj yapmak bazen geçici rahatlatma hissi verebilir. Burun deliklerinin her iki tarafına, yanakların altına, dudaklarınızın hemen üstüne masaj yapmak en uygun seçimdir. Ancak bu masajı uygularken nazik davranmaya çalışın. Masaj yapmak da sinüzite ne iyi gelir sorusunun en etkili cevaplarından birisidir. 

Sinüziti Tetikleyen Başlıca Sebepler ;

  • Klorlu Havuza Girmek
  • Yastığınızda Toz veya Polen Birikmesi
  • Süt ve Peynirin Fazla Tüketilmesi
  • Pirinç Pilavı ve Makarnanın Fazla Tüketilmesi

İşin gerçeği, bu yiyecek maddeleri her insanı olumsuz etkilememekte. Ancak sinüs basıncınızı tetikleyebilecek unsurlardır. Sinüs ağrısı çektiğiniz sırada alkol tüketiminden uzak durmanız gerekmekte çünkü sinüs kanallarının daha da şişmesine yol açabilmekte. 

Uyarılar ;Bu makalede yazılanlar kesinlikle bir tedavi yöntemi değildir. Siz takipçilerimizin ağrısını en aza indirmek için paylaşılmış, yıllardır bilinen yöntemlerdir. Bir doktor tedavisi görmeniz sizin için çok önemlidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.