Depresyona Sürükleyen 7 Hastalık Türü

İnsanları Depresyona İten 7 Hastalık Türü | Depresyonu Tetikleyen Hastalık Türleri

Günümüzün en önemli sorunları arasında gösterilen depresyonu tetikleyen hastalıklara dikkat edilmemesi halinde sonuçları çok vahim olabilmektedir.

Depresyona Sürükleyen 7 Hastalık Türü
Depresyona Sürükleyen 7 Hastalık Türü

Hangi Hastalıklar Depresyona Sebep Olur: Depresyon günümüzde insanların en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Yoğun çalışma temposu, düzensiz beslenme ve uyuma gibi sebeplerden dolayı kişilerin girdiği depresyon onların hem özel hayatlarını hem de aile hayatlarını oldukça olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Depresyondan dolayı birçok kişinin iş hayatındaki verimi düşerken bu durum iş kayıplarına bile sebep olmaktadır. Depresyon hastalığına gereken önem verilmediği durumlarda bu durum kişiyi intihara kadar sürükleyebilmektedir. Bu sebeple depresyon belirtileri gösteren kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Ayrıca depresyona sebep olan hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların bilinerek bu kişilerin depresyon anlamında daha büyük bir risk altında olduğu kabul edilmeli ve ona göre davranılmalıdır. 

Depresyona Sebep Olan Hastalıklar 

Bazı hastalıklar kişinin depresyona daha meyilli olmasına sebep olmaktadır. Bundan dolayı bu hastalıkların bilinmesi hem kişiye hem de kişinin çevresine gerekli önlemlerin alınmasına yönelik oldukça fayda sağlayacaktır. Kişiyi depresyona sürükleyen 7 hastalık ise şu şekildedir; 

Felç İnme: Felç inme durumunun görüldüğü kişilerde depresyon oranı yüzde 50’leri bulmaktadır. Özellikle kişinin bundan sonraki hayatında işe yaramaz biri olarak kalacağını düşünmesi depresyona girmesinin temel nedeni olarak görülmektedir. 

Parkinson Hastalığı: Parkinson hastalığı beyindeki dopamin dengesizliğe ile ilgilidir. Dopamin ise kişinin mutluluk ve keyif alma hormonudur. Bu sebeple Parkinson hastalığı olan her 2 kişiden birinde depresyon görülmektedir. 

Multiple Skleroz: Bu hastalığın görüldüğü kişilerde depresyon oranı yüzde 30’lara kadar ulaşmaktadır. 

Troid Hastalıkları: Troid hormonlarının azalması sonucu depresyon riski yüzde 50 oranında artmaktadır. 

Kalp Krizi: Günümüzde kalp krizi geçiren kişilerin yüzde 30’luk kısmında yaşanan krizin şiddetine bağlı olarak depresyon görülmektedir. 

Kanser: Kanser hastaları özellikle kanser türünün ciddiyetine göre depresyona girme olasılıkları oldukça kuvvetli olmaktadır. 

Bunama: Bunama hastalığına yakalanan kişilerde depresyon sıklıkla görülen bir durumdur. Ve bunamanın daha da etkili olmasına ve ilerlemesine sebep olmaktadır. 

Yukarıda belirtilen hastalıklar sonucu oluşan depresyon durumu hastalıkların daha hızlı ilerlemesine ve daha fazla etkili olmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda manevi destek, moral ve ilgi oldukça önemlidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.