Yumurta Yıkanmalı Mı ?

Yumurta Yıkanmalı Mı Yoksa Yıkanmamalı Mı?

Yüksek miktarda omega3 içeren, düşük kalorili, yüksek proteinli, tok tutan, antioksidan etkili, günde bir defa yenmesiyle vücuttaki selenyum oranının yüzde yirmisine tekabül eden muhteşem besin elbette kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi. Üstelik beş çaylarına misafirlik eden kek, pasta, kurabiyelerin ham maddesi yumurta, günlük hayatta sürekli tüketilen, form korumaya yardımcı, yaşlanmayı önleyici etkilerde bulunur. Yumurtaların yıkanıp yıkanmaması konusunda iki ayrı görüş bulunmaktadır.

1- Yumurtayı Yıkamak Sakıncalıdır

Yumurtaların yüzeyinde on binlerce por (delik) bulunur. Tavuktan alınan yumurtalar paketlenmeden önce ilgili kişilerce yıkanır, kirlerden arındırılır. Yıkanan yumurtanın yüzeyindeki bakteri miktarı düşer, delikleri büyür. Kirlerinden arındırılan yumurta yağlama işlemine tabi tutulur, bu da porların tekrar kapanmasına sebep olur, bu şekilde paketlenen yumurtalar müşterinin huzuruna sunulur.
Satın alınan yumurtanın yıkanıp buzdolabına konması, ilk yapılan yıkama işleminde olduğu gibi porların tekrar açılmasına ve bakterilerin yumurtaya giriş çıkışının kolaylaşmasına sebep olacaktır. Yumurta yıkanmadan kullanıldığı taktirde, eğer pişirme süresi yeterliyse enfeksiyon riski bulunmamaktadır. Bu yüzden yıkanmasına gerek yoktur. Çok kirli yumurtaların yıkanmasında da bir sakınca yoktur.

2- Yumurtayı Yıkamadan Kullanmak Sakıncalıdır

Yumurta yıkanmadan kullanıldığı taktirde tavuğun tüyü, pisliği ve özellikle kuş gribi gibi etkenler enfeksiyona yol açabilmektedir. Yumurta yüzeyinde bulunan bakteriler çiğ yumurtadan bulaşır, bu yüzden yumurtalar kullanılmadan önce bu bakterilerinden arındırılmalıdırlar. Yıkanmadan kullanılan yumurtalar salmonella bakterilerinin insan vücuduna geçişini kolaylaştırırlar.
Salmonella, genetiği gereği temasla başka yüzeylere geçen bir bakteridir, yıkanmayan yumurta yüzeyinde pek tabii bulunabilecek salmonella bakterisi insan vücudunda korkunç etkiler yaratır ve halk ağzında “tifo” olarak adlandırılan hastalığa yol açmaktadır. Takdir elbette ki sizindir ancak genel kanı yumurtaların kullanılmadan önce yıkanması gerektiği yönündedir.

1 yorum
  1. ŞÜ&FA diyor

    YUMURTA KULLANILMADAN ÖNCE KESINLIKLE YIKANMAZ GOZENEKLERINDEN ÖTURU YUMURTA NEFES ALIR KULLANMADAN YANI PISIRILIP YADA KIRILMADAN EVVEL AKAN SUDA YINMALIDIR KAPTA DEGIL

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.