Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sanal kart bankaların müşterilerine sunduğu harcama yapılan, ödeme gerçekleştirilebilen, nakit taşıma yükünü ortadan kaldıran kredi kartlarının sanal ortamda yüklü hali olarak bilinmektedir. Kredi kartlarının limitleri dâhilinde müşterilerin talebi ile kullanıma açılabilen sanal kart herhangi bir fiziki kart cisminde olmayıp tamamıyla dijital olarak mobil veya internet bankacılığından kontrol edilip telefona tanımlanabilen ürünlerdir.

Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?
Sanal Kart Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir?

Cüzdanlarımızda nakit paranın yerini alan bankalarca belirli bir limit tanımlanan kredi kartları her harcamamızı yapmamızı sağlayan fiziki manyetik kartlardır. Teknolojinin gelişim hızından kredi kartları da etkilenmektedir. Artık herhangi bir fiziki karta ihtiyaç olmadan da kullanılabilen kredi kartı işlevinde sanal uygulamalara bağlı kart görevi gören hizmetler bulunmaktadır. 

Bankalarca sunulan dijital kredi kartı olarak anılabilecek sanal kart nedir öğrenelim ve normal kredi kartı ile farklarına göz atalım. Sanal kart kredi kartının sahip olduğu tüm yetki ve limitleri müşterilere sunmaktadır. Kredi kartı gibi kart numarası güvenlik kodu son kullanım tarihi gibi bütün detayların sanal kartta da bulunduğunu söylemek isteriz. 

Sanal kart normal kullandığımız kredi kartının limitine ortak diyebiliriz. Kişinin bir bankada bulunan tüm kredi kartlarının limiti belli bir tutarı ifade eder. Her kredi kartı ister ek kredi kartı olsun ister normal asıl kredi kartı olsun ya da sanal kart her bir kart kendine ait farklı bir limitle değil toplam limiti kullanma şekli olarak paylaşırlar. 

Nakit taşımaktan kurtulan insanların kredi kartı taşımasına da gerek bırakmayan yeni nesil harcama ve ödeme ürünü sanal kart teknolojisi akıllık telefonlara da yüklenebildiği için sadece telefonu ödeme yapılacak pos cihazına okutmak veya ödeme yapılan işletmeden gönderilen güvenlik kodu mesajını yetkiliye söylemek kredi kartı yerine tanımlanmış sanal kart kullanımına yeterlidir. 

Gelişen bilim beraberinde elektronik ve dijitalleşme hızıyla bankacılık hizmetlerinin fiziki boyutu da gün geçtikçe yerini akıllı uygulamalara, sanal verilere ve uzaktan kontrol edilebilir işlemlere bırakmaktadır. 

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Herhangi bir online ödeme yapılırken veya bir işletmede harcama esnasında kredi kartını çıkarım ya okutarak ya da müşteri ve kart bilgilerini okuyarak işlem yapılabilmekte ve az da olsa zaman kaybına neden olmaktadır.  

Son yılların yeni dijital ürünü olan kredi kartı yerine yine kredi kartı veya banka hesabından kesilen tutarlarla işlem yapan sanal kart nasıl oluşturulur kullanılır konusunu açıklamak istiyoruz. Müşterisi olduğunuz bankanızın internet veya mobil bankacılık hizmeti üzerinden hangi hesabınıza veya kredi kartınıza bağlı olmasını istediğinizi belirterek kendinize ait bir sanal kart oluşturabilirsiniz. 

Oluşturduğunuz sanal kartınızın limiti hesabınızda bulunan tutar kadar veya bağlı olan kredi kartı limitinizle eş değerdedir. Bu limitler dâhilinde sahibi olduğunuz sanal kart nasıl kullanılır bir de buna bakalım. 

Sanal kartın kullanımı mantık itibari ile herhangi bir kredi kartı ile aynıdır diyebiliriz. Sadece sanal kart herhangi bir fiziki alan işgal etmez. Örneğin internetten yapacağınız bir alışverişte sanal kart bilgilerinizi girerek güvenli bir ödeme imkânı sağlar ve fiziki kredi kartına göre daha hızlı bir alışveriş tamamlama deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Bankacılık sektöründe gelinen noktada ne parayı ne de paranın harcandığı kartı görmeden birçok maddi değerli işlemi sanal olarak gerçekleştirmekteyiz. Sanal kartlar da dijitalleşmenin ve sanal olarak ödeyip harcamanın yeni ve kullanışlı bir boyutunu oluşturmaktadır. 

Sadece İnternet ödemelerinde kullanılmak için bile sahip olmak istenebilecek kredi kartlarının dijitali sanal kart kullanıcılarına sağladığı avantaj ve kolaylıklarla çok faydalı bir bankacılık ürünüdür.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.