Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın kullandığı kredi kartları, kullanıcılarının, yaşamış oldukları çeşitli nedenler neticesinde bloke olabilir. Kartları bloke olmuş olan vatandaşların, en çok merak etmiş oldukları hususlardan bir tanesidir.

Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?
Kredi Kartı Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Türkiye’de çok sayıda vatandaşın kullandığı kredi kartları ile ilgili bazen istenmeyen durumlar meydana gelebilmektedir ve bunun neticesinde ise vatandaşlar, korkuya kapılarak kredi kartı bloke kaldırma işlemlerini nasıl yapılacağı ile alakalı detayları araştırıp arama motorlarında sorgulanmaya başlar.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır? 

Vatandaşların kullanmış oldukları kredi kartları ile ilgili bloke olayı bazı durumlarda alışveriş esnasında meydana gelirken, bazı durumlarda ise vatandaşların cep telefonlarına gelen bir mesaj bile bloke bilgisi alınır ve daha sonrasında ise kartın bloke olduğu ortaya çıkar. Kredi kartının bloke hale geçmesinin pek çok nedeni olabilir. Bu sebeplerden birkaçı ise; 

  • Kart şifresinin art arda yanlış bir şekilde girilmesi,  
  • Kredi kartının şüpheli işlemler açısından kullanılması,  
  • Kartın son kullanım tarihini geçmesi yani kartın zaman aşımına uğraması gibi pek çok neden sayılabilir. Bloke sebepleri ve bloke kaldırma işlemlerini nasıl yapılacağına dair pek çok bilgiye bu makaleden erişim sağlanabilir. 

Kredi Kartının Bloke Olması Nedir?

Kredi kartı sahiplerinin başına gelebilecek bir problem, kredi kartı bloke durumu, kartın kopyalanması ya da çalınması gibi test durumlarında kart sahibi aracılığı ile gerçekleştirilebilen bir işlemdir. Bu işlem aracılığı ile kartın güvenliği de sağlanmış olacaktır.

Buna ek bir şekilde yeni bir kredi kartı başvurusu ile hızlı ve güvenli bir şekilde yeni kredi kartı alınabilir. Kredi kartı bloke işlemini kart sahibinin yapabileceği gibi değişik durumlarda banka aracılığı ile da kredi kartı ile ilgili bloke durumunun kaldırılması mümkündür.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur? 

  • Çalıntı ya da kayıp durumlarının meydana gelmesinde kredi kartından kopyalanması ve neticesinde bloke olması, 
  • Kredi kartı şifresini 3 defa üst üste yanlış girilmesi neticesinde kartın bloke olması, 
  • ATM’de kartın unutularak borcun ödenmemesi neticesinde kartın bloke edilmesi

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartı blokesinin kaldırılması, bazı durumlarda çok basit olabileceği gibi bazı durumlarda da çok zorlu bir süreç haline gelebilir. Ödenmeyen bir borç olması durumunda gerçekleştirilen kredi kartı bloke işlemlerinin bulunması durumunda kart sahibinin problemli günler bekleyecektir.

Hatta borcun ödenmemesi durumunda borcun miktarı ile gecikme süresinin de hesaba katılarak, kişinin sicilinin olduğu düşünülebilir ve kartın bırakır silindiğini katmayacağı da söylenebilir.

Kredi Kartı Geçici Bloke Kaldırma Ne Demektir? 

Kredi kartının geçici olarak bloke olması, kart kullanıcısının 3 kez art arda yanlış bir şekilde şifre girmesin neticesinde meydana gelen bir durumdur. Bu bloke durumu, kartını güvenliği ile ilgili bankanın diğer vatandaşların kartı kullanmaması açısından kredi kartına bloke koyar.

Yapılan bu işlem, kalıcı bir işlem değildir. Gerekli olan güvenlik işlemleri gerçekleştirilerek karta uygulanan geçici bloke durumu çok kolay bir şekilde kaldırılabilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.