Kripto Para Nedir, Ne İşe Yarar?

Kripto Para Nasıl Alınır, Nasıl Üretilir? Kripto Para Güvenilir Midir?

Son zamanlarda en sık duyduğumuz dijital terimlerden biri olan Kripto Para, aynı zamanda merkezi olmayan bir ekonomik unsur olarak göze çarpar. Aslında dünyada tek bir kripto para vardır ve bu da Bitcoin’dir. Ondan sonra çıkan birimler, onu referans almış ve altcoin adını almışlardır. Gene de diğer varlıkları Kripto Para olarak adlandırmak yanlış değildir. Kripto para nedir sorusuna derinlemesine bakmak başta kafa karıştırıcı olabilir. Kısaca bakmak gerekirse:

Kripto Para nedir? Nasıl alınır, nasıl üretilir, güvenilir midir?
Kripto Para nedir? Nasıl alınır, nasıl üretilir, güvenilir midir?

Herhangi bir idari para biriminde farklı olarak, ademi merkeziyetçilikten çok, PoW ve PoS adı verilen fikir birliği algoritmalarına dayanır. DeFi, DEX ve NFT gibi projeler ile günlük hayatlara entegre edilebilmeyi amaçlarlar. Her kripto para biriminin özelliği veya işlevi farklıdır. Dolayısıyla kripto para birimlerini dolar, yen, Euro ve TL gibi birbiri arasında yarış halinde olan kurlardan ayırmak gerekir. Bazı para birimleri günümüzün kullanımda olan para birimlerinin yerini almak için var olsa da birçoğu kendi içinde yarattığı ekosistemler ile belirteç olarak kabul edilir. Örneğin Ethereum, yeni token ICO’ları, yani kripto para birimlerinin lansmanına benzer projeler üretilmesine izin verir. Bu ağda işlem yapabilmeniz için kullanacağınız belirtecin adı ise ETH’dir. Buna benzer yüzlerce farklı belirteç saymakla birlikte, Bitcoin ve Cardano gibi geleceğin ödeme merkezi olarak ortaya çıkmış birçok kripto paradan da bahsedilebilir.  

Tüm bunlar kripto para nedir sorusuna bir cevap olmayabilir. Kripto para birimlerinin işleyişinden ziyade, altında yer alan teknoloji de önemli bir yer tutar. Chainblock, yani blok zinciri denilen bir teknoloji ile üretilir. Her kripto paranın kendine özel bir blok teknolojisi ve blokların büyüklüğü vardır. Bu bloklar, sahip oldukları kapasiteleri doldurduktan sonra, kendilerinden bir önceki bloğa kronolojik sırayla bağlanır. Buna kısaca blok zinciri denir. Blok zincirinde işlem yapabilmek için karmaşık algoritmalarda çözüm yaparak token kazanma sistemine ise Kripto Madenciliği denir. Ancak yeni başlayanlar için fazlasıyla kafa karıştırıcı olabileceğinden, başlarda bu konulara girmenizi tavsiye etmeyiz.  

Kripto para birimleri arasında işlem yapmak isteyenlerin aklındaki en önemli sorulardan biri, kripto para güvenli midir sorusu yer alır. Bugün milyarlarca doların yer aldığı sektörde işlem yapabilmeniz için, referans ve sertifika sahibi platformlar kullanmalısınız. Bu tip borsalar, yasa dışı veya güvenilir olmayan birimleri listelemez. Bu aynı zamanda kripto para nasıl alınır sorusunun da bir cevabıdır. HuobiThodexBinance ve benzer platformlara üyelikleri onaylanan herkes, para yatırımı yaptıktan sonra istediği birimi satın alabilir.   

Bu makalemizde sizler için internette en çok araştırılan konulardan olan kripto para nedir, kripto para nasıl alınır, kripto para nasıl üretilir, kripto para ne işe yarar ve son olarak kripto para güvenilir midir gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık… 

Kripto Para Nasıl Alınır? 

Kripto para dünyasına giriş yapmak için kripto para nasıl alınır sorusuna yanıt arayan insan sayısı azımsanacak kadar değil. Siz de kripto para yatırımı yapabilirsiniz. Bunun için bir cüzdan oluşturmanız gerekir. Makalemizin başında da bahsettiğimiz gibi cüdan oluşturmanıza izin veren uygulamalar yani platformlar bulunur. Buna ek olarak kripto para birimlerinin kendi internet sitelerinden de tek bir varlığa mahsus cüzdanlar oluşturulabilir.  

Bu durumda sadece o varlığa ait bir cüzdan oluşturabilirsiniz. Örneğin Ethereum ağına bağlı bir cüzdanda sadece ETC-20 ağına bağlı kripto paralarla token alışverişi yapabilmeniz mümkün olur.  

Kripto Para Nasıl Üretilir? 

Kripto para nasıl üretilir? Her varlığın kendine ait bir blockchain adı verilen blok zincirleri vardır. Blok zincirleri, normal veritabanlarından farklı olarak açık kaynaklı olurlar. Fakat ağda işlem yapabilmek için blok oluşturulması gerekir. Bunun için bilgisayarlarla karmaşık problemler çözen otomasyonlar ve ASIC adı verilen sistemler bulunur. Biirm, çözdüğünüz her düğüm için size token verir veya cüzdanınıza kripto para ekleyebilirsiniz. 

Kripto para üretmenin adı madenciliktir. Madencilik için güçlü ekran kartı ve işlemciye ihtiyacınız bulunur. Özellikle Ethereum ve Bitcoin gibi varlıkların madencilikleri için “süper bilgisayarlar” denilen cihazlara ihtiyacınız olur.  

Kripto Para Güvenilir midir? 

Kripto paralar DeFi adı verilen merkezi olmayan borsalar olduğu için güvenilmez olanları da bulunur. Daha doğrusu kripto para güvenilir midir sorusuna net bir cevap vermek yanlış olacaktır. Bu yüzden herhangi bir yatırım yapmadan önce kripto paraların temel analizini yapmanız gerekir. Bugün dünyanın önce gelen birçok sitesinde, bu tip sorulara yanıt bulabilirsiniz. Fakat kabataslak olarak bugün dünyanın en büyük kripto para birileri arasında bulunan ilk 100 varlık için güvenli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.