Pasif Gelir Nedir? Nasıl Elde Edilir?

Pasif gelir kazanmak herkesin hayalidir. Kim oturduğu yerden para gelsin istemez ki? Ancak pasif gelirin ne demek olduğunu bilmeyenler sıklıkla pasif gelir nedir, nasıl elde edilir, pasif gelir kaynağı sorusunu sormaktadır. Pasif gelir şu şekilde açıklanabilir: kişinin neredeyse hiç çaba sarf etmeden otomatik olarak kazandığı paradır. Örneğin bir daire sahibiyseniz ve onu 1000 TL’ye kiraya verdiyseniz yıllık 12.000 TL pasif gelire sahipsiniz demektir. Pasif gelir nedir sorusunun cevabı kısaca bu şekilde açıklanabilir. 

Aktif gelir ise kişinin çaba sarf ederek, emek vererek ve zaman harcayarak kazandığı paradır. Örneğin bir işte maaşlı olarak çalışıyorsanız kazandığınız para aktif gelir olarak adlandırılmaktadır. Aylık maaşınız 2000 TL ise yıllık aktif geliriniz 24000 TL olarak ifade edilebilir. 

Pasif Gelirin Önemi Nedir? 

Kişiler hayat şartları gereği kazandığı aktif gelirin büyük bir kısmını yaşamsal faaliyetler gereği harcamaktadır. Kira, faturalar ve mutfak masraflarına maaşınız büyük bir kısmını yatırdığınızda geride kalan parayla kişiler teknolojik aletler, kişisel bakım malzemeleri, gezme, sinema, tiyatro gibi şeylere harcadığını düşünürsek birikim yapamazlar. Pasif gelirin önemi tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Örneğin fabrikada kollarınızı kullanarak çalışan bir işçi olduğunuzu düşünün. Kolunuz kırıldığında çalışmanız mümkün değildir. Bu nedenle her ay kazandığınız maaşınızı kolunuz iyileşene kadar temin edemeyebilirsiniz. Ancak bir pasif geliriniz olsaydı çalışamadığınız halde para kazanmaya devam ederdiniz. Emeklilikten sonra da pasif gelir mühim bir hale gelmektedir. Yaşlı insanların pasif gelirleri bulunduğunda daha kaliteli yaşam şartları oluşmaktadır. Pasif gelir konut kirası, dükkan kirası, banka faizi, emekli maaşı gibi düşünülebilir. 

Pasif Gelir Nasıl Oluşturulur? 

Ülkemiz üzerinde yaşayan insanlara bakıldığında neredeyse büyük çoğunluğun aktif gelir kazandığını ve bu kazançla yaşadığı gözlemlenmektedir. Yani onlar için ne kadar zaman o kadar kazanç demektir. Sayısı az olan zengin kesime bakıldığında onların fazlaca boş zamanı olduğunu ve bu kazancı pasif gelir üzerinden temin ettikleri görülmüştür. Örneğin gayrimenkul zengini olan insanları baz alalım. Bir kişinin 10 tane dairesi olduğunu varsayarak ve bu daireleri 1500 TL üzerinden kiraya verdiğini düşünürsek bu kişinin aylık 15000 TL pasif geliri olur. Peki bu pasif gelir nasıl oluşturulur? 

Pasif geliri oluşturmak ciddi zaman ve sorumluluk istemektedir. Eğer babanızdan kalma mallarınız yoksa pasif gelir oluşturmak için gerçekten emek harcamanız gerekmektedir. Pasif gelir yaratmanın ilk adımı para biriktirmektir. Pasif gelir oluşturmak için kişilerin öncelikle gereksiz harcamalardan kaçınması, parayı elinde tutması gerekmektedir.  

Kişinin yeterli bir miktar birikimi olduktan sonra pasif gelir yaratmak için yapması gereken tek şey doğru yatırımlar yapmaktır. Yukarıda da bahsedildiği gibi örneğin gelirinizle bir konut veya dükkan alabilir ve bunun kirasını pasif gelire çevirebilirsiniz. Kişilerin pasif gelir olarak tercih ettiği seçeneklerden biri de banka faizi uygulamasıdır. Örneğin 100 bin TL paranız olduğunu ve bu parayı aylık %2 faiz veren bir bankaya yatırdığınızı düşünün. Bu sayede her ay 2000 TL değerinde pasif gelir oluşturmuş olursunuz. 

Pasif gelir nasıl oluşturulur sorusunun cevabı elbette sadece gayrimenkul veya banka faizi uygulaması değildir. Örneğin internet üzerinden de pasif gelir oluşturabileceğiniz çeşitli işler bulunmaktadır. Örneğin bir web sitesi açıp üzerine yoğunlaşarak bu site üzerine aldığınız reklamlardan bir pasif gelir oluşturabilirsiniz. Ya da internet üzerinde reklam izledikçe para kazandıran çeşitli siteler bulunmaktadır. Sabahtan akşama kadar bilgisayar açıkken oynatılan reklamlar sayesinde az bir miktar da olsa pasif gelir elde edebilirsiniz. Pasif gelir nedir ve pasif gelir nasıl oluşturulur sorularının cevapları bu şekilde çoğaltılabilir. Kısacası kişi yaratıcılığına bağlı olarak çeşitli pasif gelir kazanma seçenekleri oluşturabilir. 

Pasif Gelir Kazanmanın Avantajları Nelerdir? 

Pasif gelir şüphesiz insanın hayatına çeşitli avantajlar ve rahatlıklar sağlar. Pasif gelir kazanmanın avantajları, kişiyi pasif gelir geliştirmek için motive de etmektedir. Peki pasif gelir kazanmanın avantajları nelerdir? 

  • Zaman kazandırır: pasif geliri bulunan kişilerin daha fazla zamanı olur ve bu sayede kendilerine daha çok zaman ayırabilirler. Örneğin refah içinde yaşamanıza yetecek kadar pasif gelirinizin olduğunu düşünün, bu sayede bolca boş vaktiniz olabilir. 
  • Gelecek kaygısını azaltır: özellikle gençlerin aklının köşesinde bulunan şeylerden biri de gelecek kaygısıdır. Öyle ki gelecek kaygısı insanın psikolojisini dahi bozabilir. Ancak pasif gelire sahip kişilerin gelecek kaygısı bulunmaz. Bu nedenle daha mutlu bir yaşam geçirebilirler. 
  • Sevdiğiniz işi yapabilirsiniz: araştırmalara bakıldığında kişiler mutlu olduğu işlerde değil, daha çok para kazandıran ancak sevmedikleri işlerde çalışmaktadırlar. Ancak bir pasif gelire sahip olan kişilerin para kazanma kaygısı bulunmadığı için diledikleri işlerde çalışabilirler. 
  • İstediğiniz yerde yaşama imkanı verir: özellikle büyük şehirlerde yaşamakta olanlar bilirler. Semtten semte göre kiralar değişmektedir. Bu maddeyi şu şekilde açıklayabiliriz. Örneğin 3000 TL maaşınız ve 5000 TL pasif geliriniz olduğunu düşünün. Kira ve aidata daha çok para ayırıp bu sayede daha nezih bir semtte yaşayabilirsiniz. 
  • Büyümeniz için zemin hazırlar: para parayı çeker, bu yanlış bir bilgi değildir. Zengin olan insanların neden daha zengin olduğunu hiç düşündüğünüz mü? Çünkü pasif gelirler yatırımlara ve para kazandıracak başka şeylere dönüşerek serveti giderek katlar. Bu nedenle pasif gelir büyümek için zemin hazırlar.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.