Dask Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilindiği üzere Türkiye ülkesi yoğun olarak fay hatları üzerinde yer aldığından sık sık depremler yaşanabiliyor. Son günlerde yaşanan talihsiz olaylar neticesinde en çok sorulan sorulardan biri de Dask nedir ve Dask ne işe yarar sorusu oldu. Dask, Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından Türkiye’de yaşamakta olan vatandaşlara zorunlu deprem sigortası sağlayan ve bu sigortaların yönetiminden sorumlu olan bir devlet kuruluşudur. Çoğu kişi Dask ile sigorta yaptırmayı ihlal etse de aslında doğal afetler sonrası kişinin malını güvence altına almaya yarayan bir uygulamadır. 

Dask, deprem ve deprem nedeniyle meydana gelen yangınlar, toprak kaymaları ve deniz taşması, tsunami gibi olayların malınıza vereceği zararlara karşı maddi güvence sağlamaktadır. Daskın önemi şu şekilde de anlaşılabilir, deprem sigortaları genellikle depremin konutunuza verdiği zararı karşılamaktadır. Ancak Dask, deprem sonrası meydana gelebilecek doğal afetlere karşı da malınızı güvene almaktadır. Deprem sonrasında meydana gelen gaz kaçakları sonucu özellikle yangınlar ortaya çıkmaktadır. Deprem nedeniyle olmasa da bu yangın nedeniyle birçok kişinin tarihte malı zarar görmüştür. Ya da son zamanlarda İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğünde depremin sonrasında çıkan tsunami de birçok insanın yine malı zarar görmüştür. Dask yaptırma işleminin önemi tam da burada ortaya çıkmıştır. Dask uygulamasının asıl amacı, yaşanan doğal afetler sonucu insanların olabilecek en kısa sürede hayatlarına devam etmesini sağlamaktır. 

Dask nasıl yapılır sorusuna gelecek olursak, Dask sigortası kurumun iş birliği gerçekleştirdiği sigorta şirketleri, acenteler, banka şubelerinin oluşturduğu dağıtım şirketleri tarafından kolayca yapılabilir. Dask sigortası ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de Dask ne kadar sorusudur. Dask 2021 ücreti şu an belirli olmamakla birlikte en düşük prim tutarı göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.  

Dask’ın Amacı Nedir? 

Dask uygulamasının amacı en basit haliyle şu şekilde sıralanabilir: 

  • Kişinin oturduğu konutu depreme karşı korumak ve güvence altına almak, 
  • Kişinin gördüğü mali hasarı belirlemek ve gidermek, 
  • Hükümetin depremden göreceği zararı azaltmak ve olası bir depreme karşı bütçe oluşturmak, 
  • Ülke genelinde çarpık kentleşmeyi bitirmek ve depreme dayanıklı konutlar oluşturmak, 
  • Türkiye genelinde toplum içinde deprem ve deprem sigortası bilincini oluşturmak ve oturtmak. 

Dask’ın Önemi Nedir? 

Türkiye ülkesinin ve özellikle Marmara bölgesinin topoğrafik ve iklim özellikleri incelendiğinde bu bölgelerde fay hatlarının oldukça sık bulunduğu, bu nedenle sık sık depremler yaşandığı gözlemlenmiştir. Özellikle Türkiye ülkesinde son 60 yıl içerisinde binaların yıkılma nedeni incelendiğinde, yaklaşık olarak binaların %70’inin deprem nedeniyle yıkıldığı ortaya çıkmaktadır. Yaşayanlar bilir, deprem sonrası süreç kişiyi maddi ve manevi olarak oldukça yıpratmaktadır. Dask’ın önemi tam da burada ortaya çıkmaktadır.  

Yukarıda da bahsedildiği üzere Dask sigortası kişinin depreme karşı mal varlığını güvence altına almaktadır. Olası bir deprem sonrası depremzedenin hayatını en kolay hale getiren Dask, ayrıca kişinin mal varlığının aldığı hasarı en kısa sürede karşılar. Türkiye nüfusunun yaklaşık olarak %90’ının deprem riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaşadığı göz önüne alındığında, Dask yaptırmak herkes için iyi bir fikirdir denebilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.