Kredi Notum Sıfır Ne Yapmalıyım?

Kredi Notum Sıfır Ne Yapmalıyım?
 
Kredi notu, bankların kişiler tarafından gelen kredi ürünleri başvurularını olumlu ya da olumsuz sonuçlandırması için dikkate aldığı kriterlerden biridir. Özellikle ihtiyaç ve konut kredisi çekmek isteyenlerin çoğunlukla olumsuz yanıt almalarına neden olan kredi notunun düşük olması son derece can sıkıcı olabilmektedir. Bunun haricinden bankalar farklı nedenlerden dolayı da red cevabı vermiş olsalar da Kredi notu bu bağlamda en çok etkileyen şartlardan biridir. Bu nedenle geçmiş bankacılık ürünlerini kullanma performansınıza verilen bir puan olan kredi notunuzun yüksek olması gerekir.
 
Kredi Notu Nedir?
 
Kredi notu, geçmiş bankacılık ürünlerini kullanmanıza dayalı bir puan olup Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmaktadır. Kredi notunuz değerlendirilirken sizlerin bankalarla olan tüm ilişkiniz incelenir ve bu doğrultuda bir not alırsınız. Bu noktada önceki borçlarınız, bu borçları nasıl ödediğiniz, fatura ödemeleriniz, kredi kartlarının kullanımı gibi pek çok bankacılık işlemleri kredi notunuzun düşmesini ya da yükselmesini etkilemektedir.
 
Kredi notum kaç? Diye merak edenlerin, kredi notlarını KKB resmi internet sitesinden ya da bankalarından öğrenmeleri mümkündür.
 
Kredi Notu Sıfır Olma Nedenleri
 
Yapmış olduğunuz kredi başvuruları olumlu sonuçlanmıyorsa büyük ihtimalle kredi notunuz düşüktür. Bir başka sebep ise henüz bir kredi notuna sahip olmamanızdır. Eğer kredi notunuz henüz yoksa kredi notunuz 0 olarak görülür. Kredi notu oluşmama nedenleri ise;
 
l Daha önce bankalar ile herhangi bir münasebetinizin olmaması
l Hiç kredi kartı kullanmamanız,
l Hiç kredi ürünlerinden yararlanmamanız gibi durumların olmasıdır.
Böyle bir durumda özellikle yüksek miktarlı kredilerin başında gelen konut, ihtiyaç ve taşıt kredisi gibi kredilere başvurduğunuzda bankalar sizin geçmiş ödeme alışkanlıklarınız hakkından net bilgilere sahip olmadığı için sizlere kredi vermekte çekingen davranabilirler.
 
Kredi Notu Sıfırsa Ne Yapmalı?
 
Kredi çekmek istiyorum ama Kredi notum sıfır ne yapmalıyım? Diyorsanız, öncelikle bankacılık işlemlerine dâhil olmanız gerekir. Bunun içinde düşük limitli bir kredi kartı alabilirsiniz. Almış olduğunuz düşük limitli kredi kartından harcama yaptıktan sonra her ay düzenli ödeme yaparsanız, kredi notunuz oluşacağı gibi yüksek kredi notuna da sahip olabileceksiniz.
 
Kredi notu oluşması için kullanabileceğini bir diğer yöntem ise bankalardan mevduat hesabı açmak olacaktır. Herhangi bir bankadan mevduat hesabı açtırdıktan sonra buradaki paranızı alışverişlerde ve ödemelerde kullanmalısınız. Açtırmış olduğunuz mevduat hesabınıza düzenli para giriş ve çıkışı sağlayarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kredi notuna sahip olarak kredi başvurularını rahatlıkla yapabilirsiniz.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.