Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?
Krediye başvurmak isteyen bireylerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de kredi notunun ne zaman güncelleneceğidir. Kredi notunuz sayesinde başvurularınız onay süresini, onaylanma ihtimalini arttırabilirsiniz. Bu yüzden bankacılık işlemleriniz aracılığı ile kredi notunuzu yüksek tutmalısınız.
Yeni Kredi Notum Ne Zaman Belli Olur?
Halk arasında bilinen bir yanılgı da kredi notunun her ay belli bir zaman diliminde yenilendiğidir. Bu genel olarak yanlış bir düşünce olmakla beraber doğruluk payı da mevcut. Kredi notunuz bankacılık sektörü ile ilgili uğraşan yerlerle yaptığınız ödemelerin Kredi Kayıt Bürosuna gerekli evraklarla bildirilmesi sonucunda güncelleniyor. Bu bildirimleri birimler her ay yapmak zorunda olmadığı için kredi notunuz her ay güncellenemez.
Kredi notunuzu yükseltmek için o ay bolca krediyle alışveriş yapıp ödemelerini düzenli yaptığınız halde ay sonunda kredi notunuz güncellenmemişse korkmanıza gerek yok. Bu sadece işlem yaptığınız bankanın kayıt bürosuna gerekli bildirimleri henüz yapmadığı anlamına geliyor. Bankalar bu bildirimleri belirli aralıkla yapmak zorundalar.
Kredi Notumu Hangi Aralıklarla Kontrol Etmeliyim?
Resmi olarak işlem yaptığınız bankalar yaptığınız işlemleri kayıt bürosuna bildirme zorunlulukları bulunuyor bu yüzden en geç 2 ayda bir kredi notunuzu kontrol ederek güncel kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. 2 ayı geçen sürelerde bankanızla iletişime geçip bilgi alabilirsiniz. Kredini notunuzu sıklıkla kontrol etmeyin çünkü her kontrol işlemi gerçekleştirdiğiniz de sizinle ilgili rapor oluşturmak için hesabınızdan bir miktar para çekiliyor. Kontrol işleminizi en az 45 günde bir gerçekleştirmelisiniz.
Kredi Notu Ne İşe Yarar?
Bankalardan kredi almak istiyorsanız kredi notunuz en az 900’ün üstünde olması gerekiyor. Bu not bankanızın size ödemelerde duyabileceği güveni belirtiyor. Eğer çok düşük bir kredi notuna sahipseniz bankalar kredi başvurunuzu iptal edecektir

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.