Borsada Yatırım Yapmak

Eskiden yatırım araçları genellikle altın, gümüş, ev veya araba almak gibi görülürken artık hayatımıza yeni bir kavram daha eklendi. O da borsada yatırım yapmakGünümüzde birçok insan borsada yatırım yapma yöntemleri ile birlikte yatırım yapıyorlar ve ana paralarını katlıyorlar. Hal böyle olunca insanlar sık sık borsada nasıl yatırım yapılır sorularını sorar oldu. 

Bu makalemizde borsa hakkında internette çok aranan borsada yatırım yapmak, borsa nasıl oynanır, borsa nedir, borsada para kazanmak, borsada yatırım yapmak için ne kadar birikimimiz olmalı, borsada dikkat edilmesi gerekenler gibi konulara değineceğiz.  

Borsa Nedir? 

Borsa nedir sorusunun cevabı alıcıların ve satıcıların karşılaştığı sanal ve reel bir pazar olarak açıklanabilir. Türkiye’nin en popüler borsalarından biri olan Borsa İstanbul, 1985 yılında açılmıştır ve o günden beri kullanıcıların yaptığı tüm borsa işlemleri Borsa İstanbul üzerinde gerçekleşmektedir. Borsada doğru yatırımlar yaparak kişiler paralarını katlayabilirler. Hatta bu bir meslek olarak bile yapılmaktadır. Bu mesleğin adı halk dilinde “al-sat yapanlar” olarak adlandırılır. Al sat yapan kişiler günümüzün borsasını ve fiyatları büyük oranda etkilemektedir. Peki borsada yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

Borsada Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Yukarıda da bahsedildiği üzere borda, gerçekten doğru adımlar yapıldığında kişilerin ana paralarını katlamasına yardımcı olan bir alandır. Peki doğru yatırım nasıl yapılır? Borsada yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? 

Borsayı Tanıyın 

Borsada doğru yatırım yapmanın anahtar kelimelerinden biri de şüphesiz borsayı tanımaktır. Borsaya girmek isteyen vatandaşların ilk yapması gereken şeylerden biri de borsayı araştırmak ve borsa hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bunun için öncelikle borsanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Borsa da hangi hisselerin düşüşte veya yükselişte olduğunu araştırabilir, buna göre uygulamanız gereken adımlar hakkında kafanızda bir plan yaratabilirsiniz. 

Borsa Deneyimi Kazanmak 

Acemi şansı denen şey ne yazık ki borsada işe yaramaz. Borsada kazanmak istiyorsanız mutlaka deneyime sahip olmanız şarttır. Bunun için bir miktar parayı gözden çıkarıp borsada oynamanız tavsiye edilmektedir. Ancak yeni çıkan alternatif borsalar olduğu için böyle bir şey yapmanıza gerek yoktur. Bu uygulamalar tüm kullanıcılara deneyim kazanmaları için bir demo hesabı sunmaktadır. Siz de bu demo hesaplarıyla borsada deneyim kazanabilirsiniz. 

Aracı Kurum Seçmek 

Tüm işlemler Borsa İstanbul üzerinden dönse de birçok aracı kurum bulunmaktadır. Doğrudan ana borsa üzerinden oynamak riski ve zordur. Bu nedenle bir aracı kurum seçerek borsaya adım atabilirsiniz. Bu aracı kurum bankalar veya özel kurumlar olabilir. Siz de aracı seçmenize yardımcı olmak için kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu yorumlar size fikir verecektir. 

Yatırım Hesabı Açtırmak 

Borsa üzerinde işlem gerçekleştirebilmeniz için vadesiz yatırım hesabı açtırmanız gerekmektedir. Bu hesabı bankalar üzerinden hiçbir ücret ödemeden açtırabilirsiniz. Vadesiz yatırım hesabı açarken kimlik bilgileriniz, ikametgâh adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi beyan etme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Gerekli tüm işlemleriniz gerçekleştirdikten sonra hesabınız açılacaktır. Bu hesap ile artık resmen borsaya adım atmış sayılırsınız. 

Yatırım Yapılacak Miktara Karar Vermek 

Neredeyse en zor adımlardan biri budur. Bu aşamaya gelen vatandaşlar sıklıkla borsaya ne kadar parayla girilir, borsaya başlamak için ne kadar para gerekli, borsa için ne kadar para gerekli gibi soruları sorarlar. Bu aşamada karar verecek olan kişi tamamen sizsiniz. Ancak unutmamanız gerekir ki borsada kazanmak olduğu kadar kaybetmek de bulunmaktadır. Bu nedenle tüm yatırımınızı borsaya yatırmamanız bir uzman tavsiyesidir. Hele ki acemiyseniz ufak miktarlarla başlayıp daha sonra miktarı arttırabilirsiniz. 

Neye Yatırım Yapacağını Belirlemek 

Borsada yatırım yapmak konusunun son ve en önemli maddesi neye yatırım yapacağınızı belirlemektir. Bu aşama oldukça önemlidir. Çünkü yatırımlarınızı yapacağınız alan aynı oranda kazancınızı da etkileyecektir. Bunun için öncelikle kısa bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Son zamanlarda yükselişte olan hisse senetleri, yükselmekte olan para birimleri gibi konuları araştırabilirsiniz. Kullanıcı yorumları da bu noktada işinize yarayabilir. Daha önce borsa üzerinde oynamış ve tecrübesi olan kişilerden fikir alabilir ve neye yatırım yapacağınızı bu sayede belirleyebilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.