Vücut Geliştirme de Proteinlerin Önemi

Eğer vücut geliştirme işiyle ilgilenmekteyseniz mutlaka protein kavramını bir kere olsun duymuşsunuzdur. Proteinler, kas yapısını oluşturan en önemli besinlerden biridir. Bu nedenle vücut geliştirme de proteinlerin önemi bir hayli fazladır. Proteinler, kas yapısının temelini oluşturmaktadır ve kas yapmakta olan bir kişinin yeterli miktarda protein tüketmesi oldukça önemlidir.  Bu makalemizde sizler için vücut geliştirme de proteinlerin önemi ve vücut geliştirme de vitaminlerin önemi gibi konuları detaylı bir şekilde ele aldık.

Vücut Geliştirme de Proteinlerin Önemi
Vücut Geliştirme de Proteinlerin Önemi

Etrafımızda oldukça fazla spor yapmasına rağmen bir türlü istediği gibi kaslı vücuda sahip olamayan kişilerin olduğunu görmüşüzdür. Bu kişilerin yeterli miktarda kasa sahip olamamasının yegâne nedeni gerektiği kadar protein tüketmemeleridir. Yetersiz protein düzeyi kişilerde yeni kasların oluşmasını ve var olan kasların büyümesini engeller. Kas yapma sürecinde olduğunuzda tükettiğiniz bir porsiyon bol miktarda protein, az miktar karbonhidrat ve diğer yaşamsal faaliyetler için gerekli besinlerin tümünü karşılamalıdır. Vücut geliştirme de proteinlerin önemi konusunu yiyecekler üzerinden anlatacak olursak; 

Hayvansal Proteinler 

Hayvansal besinler en yüksek protein ve amino asit seviyesine sahip yiyeceklerdendir. En çok protein içeren besin ise şüphesiz kırmızı ettir. Kırmızı et hem bol miktarda protein hem de amino asit içerir. Bu nedenle amacı kas yapmak olan bir kişinin haftada 1 kez mutlaka kırmızı et tüketmesi gerekmektedir. Ancak kırmızı et tüketiminin sınırlandırılması da önemlidir. Özellikle yaşı yüksek kişilerin az yemesi, hatta hiç tüketmemesi yerinde bir karar olacaktır. Çünkü kırmızı et doymuş yağlar açısından da oldukça zengindir. Doymuş yağlar kolesterole sebep olmaktadır. Protein açısından zengin diğer etler ise hindi ve tavuktur. Bu besinlerin sınırsız tüketilmesine herhangi bir engel bulunmamaktadır. 

Bitkisel Proteinler 

Bitkisel proteinler hayvansal proteinler kadar fazla protein içermezler. Ancak bitkisel proteinler özellikle veganlar için oldukça iyidir. Eğer süt, yumurta veya et gibi şeyleri tüketmiyorsanız siz de bitkisel proteinlerden faydalanabilir, bu besinleri diyetinize ekleyebilirsiniz. Brokoli, badem, fındık, antep fıstığı ve ıspanak gibi yiyecekler yüksek protein derecesine sahiptir. 

Vücut Geliştirme de Vitaminlerin Önemi 

Vücut geliştiricilerin her besine şüphesiz ihtiyacı vardır. Vitaminler de bu besinlerden biridir.  Vücut geliştirme de vitaminlerin önemi söz konusu olduğunda kişilerin tüketmesi gereken birçok vitamin sıralanabilir. Ancak faydalı olduğu kadar sporcuların tüketmemesi gereken (zararlı denemez) vitaminler de bulunmaktadır. Peki vücut geliştirme de önemli vitaminler nelerdir? 

B Vitamini 

Yapılan araştırmalara göre B vitaminleri kas dokusunun üremesini tetikliyor. Ayrıca B vitamini, enerji metabolizmasında ve hücre yenilenmesinde de oldukça önemli rol oynuyor. Spor yapan kişilerin mutlaka B vitamini tüketmesi gerekiyor. Yumurta, yağlı balıklar, et, süt, kuru yemişler ve yeşil yapraklı sebzeler B vitamini açısından olukça zengindir. 

D Vitamini 

D vitamini tek başına oldukça güçlü bir kemik güçlendiricidir. Ayrıca yapılan araştırmalar D vitamininin kas seviyesini yükselttiğini ve zarar görmüş kasların tedavisinde büyük rol oynadığını da gözlemlemiştir. Güneş ışığı tek başına mükemmel bir D vitamini kaynağıdır. Bu nedenle yeteri kadar güneşte kalmanız önemlidir. Ayrıca yağlı balıklar, süt ve peynir gibi besinler de bol miktarda D vitamini içermektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.