Kan Grubu Kalp Krizi Riskini Belirliyor

Hangi Kan Grupları Kalp Krizi İçin Risklidir?

Avrupa’da yapılan bir araştırma da kan gruplarının kalp krizi riskini belirlediğine dair bir teori ortaya çıkmıştır.

Kan Grubu Kalp Krizi Riskini Belirliyor
Kan Grubu Kalp Krizi Riskini Belirliyor

Yapılan bir araştırmaya göre kan grubu kalp krizi riskini belirlemektedir. Avrupa’da yapılan bir araştırma da 0 kan grubundakilerin kalp krizi ve inme riski daha yüksek olarak belirlenmiştir. Bu araştırma da 0 grubundan ve 0 grubu dışındakilerden kan alınarak kalp krizi riski belirlenmeye çalışılmıştır. Bu yazımızda ise sizler için kan grubu kalp krizi riskini beliyor mu hangi kan gruplar risk altında bu konuyu inceledik.  

Hangi Kan Grupları Kalp Krizi İçin Risklidir?

Avrupa’da yapılan araştırmada 0 kan grubundan bulunan kişilerin kalp krizi ve inme riskleri daha yüksek çıkmıştır. Araştırmaya katılan kişilerde bin kişiden 14 ü sıfır kan grubunda kalp krizi geçirir iken, bin kişiden 15 kişi 0 grubu dışında kalanlar ise kalp krizi geçirmektedir. Sayılara bakıldığında oranlar arasındaki fark az görünse de bu rakamlar nüfus ile oranlandığında sayıların ciddiyeti ortaya çıkmaktadır. Buna göre kalp krizi için riskli kan grupları arasında ilk sırada 0 kan grubunda bulunan kişiler yer almaktadır. Kalp krizi için tek neden tabi ki de kan grupları gösterilemez. Kalp krizini tetikleyen birbirinden farklı nedenler vardır. 0 kan grubunda olup da sigara alkol kullanmayan ve düzenli beslenen kişilerde sigara alkol kullanıp sağlıksız beslenen kişilere göre kalp krizi riski oldukça düşük olabilir. Bu sebeple kalp krizi riski için kan grupları tek ölçüt olamaz. 

Kalp Krizi Riskini Belirleyen Diğer Nedenler 

Kalp krizi riskini kan grubunuz belirlediği kadar günlük yaşantınızda belirleyici olabilir. Sağlıksız beslenen, alkol sigara kullanan, hareketsiz yaşama sahip olan kişilerde de kalp krizi oldukça yüksektir.  

Avrupa’da yapılan araştırma da sadece 0 kan grubu incelendiği için kesin sonuçlar alınabilmesi için diğer kan gruplarının da ayrı ayrı incelenmesi gerektiğini uzmanlar belirtmektedir. Kalp krizi riskini belirlemek için kan grupları tek ölçüt olamaz. Bunun için katılımcıların diğer özelliklerine ve ölçütlerine (yaş, cinsiyet, günlük yaşam vb.) de bakılmalıdır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.