Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Anne Sütünü Arttıran Gıdalar Nelerdir?

Anne sütü bebek için en önemli faktördür. Özellikle de ilk 6 ay bebeğe anne sütü verilmesi gereklidir. Anne sütü bebek için faydalıdır. Bir çok hastalıklardan bebeği koruyordur. Bebeğin beyin ve sinir sisteminin, kemiklerinin gelişmesinde büyük bir rol oynuyor. Anne sütünü arttırmak için yararlı olan besinler ve içecekler içilmelidir. Anne sütü azalırsa veya biterse hazır sütler içilmesi gereklidir. Ancak bu hazır sütler bebek için ne kadar faydalıdır bilinmiyor. Tabii ki öncelikle anne sütünü arttıran yiyecekleri ve içecekleri denemek lazımdır. Eğer ki bunlar da yaramaz ise doktora danışarak hazır bebek sütlerinden alınabilir. Bazı emziren annelerde anne sütü azalabiliyor hatta bitebiliyor.
Peki anne sütünü arttıran gıdalar nelerdir? Anne sütünü arttıran gıdaların en önemlisi sudur. Emziren annenin içtiği su bile süt yapıyor. Günde en azından anne 2 litre su içmelidir. Sebzeler olarak havuç, ıspanak, ısırgan otu, marul, dere otu gibi -havuç hariç- yeşillikler de anne sütünün arttırıyor. Diğer gıdalar ise kayısı, incir, hoşaf, bulgur, rezene, yulaf, yumurta, kurutulmuş meyveler, ceviz, badem, sarımsak, soğan gibi gıdalar anne sütünü arttırıyor.

Anne Sütünü Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Anne sütünü arttıran yiyecekler gibi azaltan yiyecekler de vardır. Aslında sadece yiyecekler değil üzüntü, stres ve sinir de anne sütünü azaltıyor. Ancak yiyeceklere gelecek olursak uzak durulması gerek bir çok yiyecek bulunuyor. Emziren annelerin bu yiyeceklerden uzak durması gereklidir. Emziren annelerin uzak durması gereken besinler nane, maydanoz, limon, mısır, şalgam, patates, acı baharatlar, aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durulması gereklidir.

Anne Sütünü Arttıran İçecekler Nelerdir?

Anne sütünü arttıran içeceklerin başında su geliyor. Su hayati olarak ne kadar önemli ise anne sütünü arttırmak konusunda da çok önemlidir. Diğer içecekler ise rezene çayı, ayran, süt, malt içeceği süt yapıyor.

Anne Sütünü Azaltan İçecekler Nelerdir?

Anne sütünü azaltan içecekler olarak ise en çok azaltan alkoldür. Alkol hem emziren annenin karaciğerine zarar verdiği gibi anne sütünü azaltarak da bebeğe zarar vermektedir. Anne sütünü azaltan diğer içecekler ise ada çayı ve çok sık içilen kahve de azaltıyor.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.