Yoğurtlu Mayonezli Makarna Salatası Tarifi

Yoğurtlu Mayonezli Makarna Salatası Tarifi

Yoğurtlu mayonezli makarna salatası, yediden yetmişe hemen her damak zevkine uyacak bir lezzettir. Ev oturmalarından kermeslere kadar çoğu yerden aşina olunan bu tat, lezzetinin yanında oldukça kolay hazırlanışıyla da gönüllerde taht kurmuştur. Ayrıca içerisinde bezelye ve havuç gibi makarnaya çok yakışan iki sebze türü bulunduğundan dolayı kusursuz bir lezzet uyumuna sahiptir. Yoğurtlu mayonezli makarna salatası tarifi yoğurt içerdiği için sadece mayonezle hazırlanan türüne göre nispeten daha hafif bir yemektir.
Gerekli Malzemeler
• 1 paket makarna (Genellikle boncuk makarna kullanılır ancak bu tamamen kişisel zevklere kalmış bir seçimdir. Diyabet rahatsızlığı olanlar için tam buğday makarnası da kullanılabilir.)
• 2 tutam tuz
• Bir su bardağının yarısı kadar mayonez (Light mayonez kullanılması halinde kalorisi daha da düşürülmüş olur.)
• 1 kavanoz hazır garnitür
• 2 su bardağı yoğurt (Light yoğurt kullanılarak kalorisi azaltılabilir.)
• İsteğe bağlı olarak tarife dereotu da eklenerek tat biraz daha zenginleştirilebilir. Ancak çok sık tercih edilen bir değişiklik değildir.
Yoğurtlu Mayonezli Makarna Salatasının Hazırlanışı
İlk olarak makarnalar haşlanır ve süzülmeye bırakılır. Makarnalar süzülürken sosu hazırlanmaya başlanır. Derin ve geniş bir kaba yoğurt, mayonez ve tuz eklenerek iyice çırpılır. Akabinde çırpma teli bir kenara bırakılarak kavanozdaki suyu süzülmüş ve tercihen bir defa sudan geçirilmiş olan garnitür eklenerek kaşıkla karıştırılır.
En son soğumuş olan makarna da karışıma eklenerek karıştırılır ve soğumak üzere dolaba kaldırılır. Makarnaların en azından ılınmış olması önemlidir zira aksi takdirde mayonezin içerisindeki yumurta pişebilir veya yoğurt ekşiyebilir. Makarnanın haşlandığı suyun tuzlu olup olmadığına göre de tuz miktarı azaltılabilir veya artırılabilir. Aynı zamanda karabiber de yoğurtlu mayonezli makarna salatası tarifi için oldukça ideal bir baharattır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.