Erken Ergenliğin Sebepleri

Erken Ergenliğin Sebepleri; 
Çocukluk döneminin sona ererek erişkinliğe başlangıç yapılan dönem ergenlik dönemi olarak kabul edilmektedir. Çocuklarda ergenlik kız çocukları için ortalama olarak 8 – 13 yaş aralığında erkeklerde ise 9 – 14 yaş aralığında meydana gelmektedir.
Kız çocukları için sınır kabul edilen 8 yaş erkek çocukları için ise 9 yaşından önce ergenlik belirtilerinin ortaya çıkması durumunda erken ergenlik söz konusu olmaktadır. Çocuklarda erken ergenliğin zararları arasında kemik gelişiminin durarak boy kısalığına neden olması ilk sırada yer almaktadır.
Erken ergenliğin tedavisi gerçekleştirildiği anda boy uzaması tekrar başlayarak kısa kalan çocukların akranlarını yakalaması mümkün olabilmektedir. Erken ergenliğin sebepleri arasında ise hormonlu gıdaların çok sık tüketilmesi, çevresel ve kalıtımsal faktörler, psikolojik etkenler ve merkezi sinir sistemi sorunları yer almaktadır. Erken ergenliğin tedavisinde kullanılan ilaçlar bulunmakla beraber bu ilaçları mutlaka sadece doktor tarafından reçete edildiği takdirde kullanılmalıdır. Erken ergenliğe neden olan maddeler arasında nerede ise hepimizin çocuklarımızın temizliğinde sık sık kullandığı ıslak mendiller ilk sıralarda yer almaktadır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.