Tuz Tüketimi ve Tuzun Sağlımıza Zararları

Tuz Tüketimi ve Tuzun Sağlımıza Zararları; Türk toplumu olarak tuz sofralarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Asırlara dayanan mutfak kültürümüzün olmazsa olmazı olan tuz geleneksel sofralarımızda her zaman yerini almayı başarmıştır. Öyle ki uzmanlar ve sağlık görevlileri kurum ve kuruluşlar vasıtası ile fazla tuzun insan sağlığına zararını anlatmaya çalışmışlarsa da yine de bir çoğumuz yemeğin tadına bakmadan tuza sarılmaktan kendimizi alıkoyamayız. Evet bu kadar damak tadımıza etkisi olan tuz bize ve vücudumuza ne gibi zararları var ki uzmanlar bu derece ikaz etme ihtiyacı duyuyorlar.

SAĞLIK BAKIMINDAN TUZ

Tuz içeriğinde bol miktarda sodyum bulundurmaktadır. Sodyum vücut da sıvı oranını ve kan değerlerini düzenler. Tuz fazla tüketilmesi halinde vücuttaki Sodyum oranında bozulmaya neden olacağından tansiyon hastalığı riskini artırır. Aşırı miktarda tuz tüketimi vücudun su ihtiyacını artıracağı için vücuttan çıkartılacak olan idrar miktarını artıracaktır buda kalsiyum kaybına neden olacak kalsiyum kaybı fazla olması demek kemiklerin güçsüzleşmesi anlamına gelir ve kemik kırılmaları vücutta artabilir dikkat etmek gerekir yemeklerde tuz kullanımını en aza indirmeli yemeklerin tatlarını kontrol etmeden tuz kullanmamalıyız.

TUZ NASIL KULLANILMALI

  • Çay kaşığının 1/4 kadarı vücudun günlük tuz ihtiyacını karşılar.
  • Marketlerden aldığınız ürünlerin kullanım ve içindekiler bölümü okunarak içeriğindeki tuz oranına bakılarak kullanılmalı, eğer fazla tuzlu ise tuz oranı az olan ürünler tercih edilmelidir.
  • Doğal tüketim maddelerinin içinde bir insanın günlük tuz ihtiyacını karşılayacak kadar tuz bulunmaktadır.
  • Turşu ve sos olarak bilinen tuz oranın bol miktarda bulunduğu karışımlar tüketilmesinden sakınılmalı kullanmak ihtiyaç gereği ise yine de en aza indirilmelidir.
  • Lokanta ve benzeri yerlerde yemek yediğimizde tuz oranı az olan yemekler tercih edilmelidir.
  • Aşırı sıcak havalarda fiziki olarak terleyip sıvı kaybı hızlandığında su içerek vücuda yapılacak olan sıvı takviyesine tuz da eklenmelidir.

Eğer sağlıklı bir yaşamınız ve sorunsuz bir vücudunuz olmasını istiyorsanız sizde hayatınızda yemek yerken veya hazır bir besini tüketirken tuz oranın enaz olmasına dikkat ediniz çünkü tansiyon hastalığının en büyük düşmanı tuz olduğu uzmanlarca söylenmektedir. Bilindiği gibi tansiyon hasatlığı damardaki kan basıncından kaynaklanan bir hastalıktır. Kilolu insanların tansiyon hastalığına yakalanma riski daha fazladır kilolu vücut daha fazla baskı yapacak ve tansiyon hastalığı ve ardından damar sertliği bir ilerisi de hepimizin bildiği gibi felç olmaya kadar ilerlemektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.