Diş Gıcırdatmasının Sebepleri ve Tedavisi Nedir

Diş Gıcırdatmasının Sebepleri ve Tedavisi Nedir; Bruksizm olarak adlandırılarn diş gıcırdatması rahatsız edici bir sesin diş yoluyla ortaya çıkmasıdır. Uyku sırasında bilinç dışı yapılan diş gıcırdatması anormal bir durum olarak doktorlar tarafından tespit edilmiştir.
Genetik olduğu düşünülen bruksizm hakkında bilgi veren Diş Hekimi Emek Külür, diş gıcırdatmasının her 5 kişiden 2’sinde görüldüğünü belirtti. Bruksizm rahatsızlığı olan insanların %5 ile %10 arası bir kısmının dişlerine uyguladığı kuvvetten dolayı dişlerinin kırılmasına ve dolgularının zarar görmesine yol açtığı gözlendi. Bunun yanı sıra bir kısmında da çene eklemi rahatsızlıkları görüldü. Bu rahatsızlıklar da beraberinde sabahları baş ağrısına, yüz ağrılarına sebep olmaktadır.
Bruksizmin birçok nedeni olabilir. Psikolojik ve fiziksel sebeplerden dolayı ortaya çıkan bruksizmin en büyük nedeni strestir. Stresin arttğı zamanlarda bruksizm de şiddetlenmektedir. Bruksizm bazen de dişlerdeki kapanış bozukluğuna sebep olmaktadır.
Bruksizmin belirtileri nelerdir?
Bruksizmi anlayabilmek için kendinize birkaç soru sorabilirsiniz. Mesela başkası size dişlerinizi gıcırdattığınızı söyledi mi? Eğer uyurken dişlerinizi hıcırdatıyorsanız bunu siz anlayamazsınız fakat başkası size bunu söylediyse dikkate almanız gerekir.
Boyun ve omuzlarınızdaki ağrılar, eklemlerinizden gelen sesler, dişlerinizin hassas olması gibi nedenler bruksizm belirtileridir. Uykudan uyandığınızda çeneniz, yüz kastarınız ve kulaklarınızda ağrı varsa bu da bruksizmin belirtisidir.

Bruksizmin tedavisi genellikle akut problemleri çözmek amacıyla uygulanır. Herkese uygulanan bruksizm tedavisinin tamamen faydalı olacağının bir garantisi ise yoktur. Diş hekimlerinin dişlerinizin üzerine uygulayacağı şeffaf plaklar ile bruksizmin zararlı etkisinden korunabilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.