Diş Çürüklerini Önleme ve Tedavi

Diş Çürüklerini Önleme ve Tedavi; Diş çürükleri ağız boşluğu içinde Florür düşük bir seviyede sabit tutularak önlenebilir. Florür, profesyonel olarak uygulanabilir. Florür, Florürlü içme suyu, tuz, süt ve diş macunu gibi yöntemlerle elde edilebilir. Gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde daha az diş çürükleri Florür miktarının yeterli olmasıyla engellenebilir.

Ağız hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların yükü ve ortak risk faktörleri ele alınarak eşzamanlı bir şekilde azaltılabilir. Bunun için şunlar yapılmalıdır.

Bireysel Olarak Yapılması Gerekenler

Şeker alımının azaltılmalıdır. Diş çürümesini ve erken diş kaybını önlemek için iyi dengelenmiş besin alımını sürdürmek gerekir.

Düzenli olarak meyve tüketmek bireyi ağız kanserine karşı koruyabilir. Bununla birlikte sebze tüketimi de bireyin ağız sağlığını ve diğer organlarının sağlığını koruyacaktır.

Tütün ve alkol kullanımını azaltmak mümkünse tamamen durdurmak ağız kanseri, periodontal hastalık ve diş kaybı riskini azaltacaktır.

İyi bir ağız hijyeni sağlamak ağız sağlığı için olmazsa olmaz şartlardan bir tanesidir. Her gün düzenli olarak ağız sağlığıyla ilgilenmek hem ağız hastalıklarına hem de diğer kronik hastalıklara yakalanma riskinizi düşürecektir.

Yüz yaralanması riskini azaltmak için koruyucu spor yapmak ve motorlu araç kullanırken gerekli ekipmanları kullanmak ağız sağlığınız için önemli maddelerden bir tanesidir.

Ulusal Olarak Yapılması Gerekenler

Ağız sağlığı risklerini azaltmak için ağız ve diş sağlığı politikaları geliştirilmelidir.

Dezavantajlı ve yoksul nüfus gruplarına odaklanarak, ağız hastalıkları ağız sağlığının geliştirilmesi ve önlenmesi için toplum tabanlı projelerin geliştirilmeli ve uygulanması teşvik edilmelidir.

Diş çürüklerinin önlenmesi için etkili Florür programları uygulanmalıdır. Ulusal sağlık otoriteleri bu programları teşvik etmelidir.

Diğer kronik hastalıkları önlemek için ortak bir risk faktörü yaklaşımı hazırlanmalı ve fakir ülkelere teknik destek hizmeti verilmelidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.