Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerji nedir, en sık rastlanan alerji hangileridir veya alerji için hangi doktora gidilir gibi soruların cevabını bu makalede bulabilirsiniz.

Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?
Alerji İçin Hangi Doktora Gidilir?

Alerji Nedir? 

Öncelikle alerji nedir tanımını verelim. Alerji vücudun farklı bir maddeye karşı bağışıklık sisteminde ortaya çıkardığı reaksiyondur. Yabancı maddelere halk arasında alerjen denir. Bazen dokuma bazen tatma bazen de soluma duyuların da göstermesine sebep olabiliyor.  Alerjik günümüzde hastalık olarak bilinmektedir. Bu yanlış bir algıdır. Genellikle alerjik sorunları yaşayan ülkeler gelişmiş ülkelerdir. Daha sık görülür. Belli coğrafyada daha yoğun yaşanıldığı bilinmektedir. Mesela deniz kıyısında yaşayan kişiler güneşe alerjisi daha fazladır. Akdeniz de yaşayanlar süt ürünlerine daha duyarlıdır. Alerjiye neden olan maddeler genellikle organiktir. Bazı kişilere zararsız olarak bilinen maddeler bazıları için ciddi sorunlara karşı karşıya bırakmaktadır. Stresli bir yaşam veya hareketli yaşam koşulları, farklı gıdaların tüketilmesi, yaşanan hava kirliliği,  yoğun mesai saatleri çalışma koşulları alerji artışına sebep olabiliyor. 

En Sık Rastlanan Alerjenler Hangileridir? 

En sık rastlanan alerjenler hangileri diye incelecek olursak genellikle en sık ve yaygın görülen alerjilerden biri bahar zamanlarında artan polenlerdir. Bundan ziyade belli sebeplerle de sık yaşanan alerjenlerde vardır. Ev tozu almak veya evcil hayvanlarda yaygın yaşanan alerjik türlerinden biridir. Gıda türleri de alerjik sorunlardan birisidir. Deri de bulunan alerjik türlerinden biri de arı sokmalarıdır. 

Alerjiler İçin Hangi Doktora Gidilir? 

Bahar aylarında yaşanan farklı alerjik çeşitleri reaksiyona sebep olabiliyor. Bu yönüyle alerjik çeşitli olmasından dolayı alerji için hangi doktora gidilmesi gerekir bölümlere göre değişmektedir. Normalde alerjik yaşandığın vücut organlarında gidileceği yer net bir şekilde anlaşılabilir.  Burun akıntısı, baş ağrısı, hapşırma veya yorgunluk gibi semptomlar görülebilir. Vücutta her türlü alerjiyi etki eden semptomlar günlük hayatı kötü bir şekilde zorlaştırabilir. Bahar alerjisi tedavisi için riskin kişilerde dahiliye yada immünoloji bölümüne başvurabilir. Çocuklarda ise çocuk hastalıkları yada immünoloji  bölümüne başvurabilir. Göz nezlesi ise yani göz akıntısı da göz doktoruna, böcek yoluyla bulaşan alerji, egzama yada kurdeşen problemi için dermatolojiye gidilmelidir. Doktor bazı hastalara hap veya aşı tedavisi yaparak rahatsızlığını giderir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.