Regl Ağrılarının Tedavisi

Regl Ağrılarının Tedavisi; Kadınların %50’sinde adet kanaması dönemlerinde ağrı olmaktadır. Bu adet sancısı, kanamanın normal ölçülerde kalmasını sağlamak için oluşan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanmasıyla ortaya çıkar. Böyle ağrılar kadının günlük yaşamını olumsuz etkilememekte ve ağrı gidericilerle tedavi edilebilmektedir.

Fakat ortalama 10 kadından birinde ise adet kanamalarıyla beraber görülen ağrılar oldukça şiddetli olabilir ve kadın günlük yaşamdan olumsuz etkilenmektedir. Kadın hastalıkları uzmanına yapılan acil başvurularının neredeyse %10’u adet sancısı sebebiyle olmaktadır.

Belirtileri

Adet sancısı genelde regl başlamadan önceki ilk 24 saatte başlar, adetle beraber ağrının şiddeti kısa süreli olarak artar ve regl döneminin bitmesinden önce giderek hafifler.

Bulantı-kusma, halsizlik, ishal, kramplara birlikte görülen şiddetli bel ağrısı ve baş ağrısı regl ağrısının belirtilerindendir. Ağrı çok şiddetli olursa bayılmalar bile ortaya çıkabilir.

Nedenleri

Sancılı adet dönemi, normal adet görme akışının önemli bir bölümü olan rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı olarak hissedilmesidir. Bu rahim kasılmalarının asıl hedefi rahim iç tabakasının yenilenmesi nedeniyle atılması sırasında oluşan kanamanın miktarını asgari seviyede tutmaktır.

RİA, yani bilinen adıyla spiral, kadınların bir bölümünde önceden var olmayan adet sancılarının daha sonra ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Regl ağrısının nedenlerinden biri de rahim ağzının kürtaj, enfeksiyon gibi sebeplere bağlı olarak daralıyor olması ve buna bağlı olarak da regl döneminde adet kanının güçlükle atılmasıdır.

Tedavisi

Jinekolojik muayene neticesinde adet sancısına sebep veren bir sorun bulunması durumunda öncelikle bu sorunun giderilmelidir. Bu, regl ağrısının tedavisinin başarılı olması ihtimalinin yükselmesi bakımından çok önemlidir. Eksik ya da yanlış değerlendirme sonucunda yapılan tedavinin başarı şansı da düşüktür.

Regl ağrılarında ilk başvurulacak yöntem ağrı kesicilerdir. Kullanılan ağrı kesiciler nonsteroid anti inflamatuar ve analjezikler adı altında toplanan ağrı kesicilerdir. Ağrı kesici ilaçlarla giderilemeyen durumlarda ise doğum kontrol hapları kullanılabilir. Sebebi bulunamayan ağrılar genelde psikolojik bir sorunu akla getirdiği için sancılı adetlerde bazen psikiyatri konsültasyonu yöntemi kullanılabilir.

Adet sancısını gidermede Yoga, transandantal meditasyon, gevşeme egzersizleri gibi yöntemler de faydalı olabilmektedir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.