Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur

Ağız ve Diş Sağlığı Nasıl Korunur;
Ağız ve diş sağlığı pek çoğumuzun özen göstermediği bir konu olsada sağlık açısından çok önemlidir. Ağız ve diş sağlığı konusunda gereken hassasiyeti göstermeyen kişilerde diş çürüğü ve ağız kokusu başta olmak üzere pek çok rahatsızlık veren sorunun oluşması kaçınılmaz bir hale gelmektedir.
Peki Ağız ve diş sağlığı nasıl korunur? Ağız ve diş sağlığı  korunması için dikkat edilmesi gereken ilk konu beslenmedir. Dişler ve diş eti için son derece önemli olan kalsiyum, florür ve fosfor gibi minerallerin yanı sıra A, C ve D vitaminleri yönünde zengin besinler günlük beslenme listesinde sıklıkla yer almalıdır. Ağız sağlığı için bunların yanı sıra diş etlerini mümkün olduğunca zedeleyici sert cisimler ile karıştırılmaması, dişlerin düzenli olarak günde en az 2 kere fırçalanması gibi basit önlemler bulunmaktadır.
Ayrıca diş sağlığı ve görünümünü korumak için mutlaka sıcak ve soğuk şeyler tüketirken dikkatli olunması ve bu maddelerin arka arkaya tüketilmemesi gerekmektedir. Sıcak ve soğuk yiyecek ya da içecek maddeleri arka arkaya tüketilirse diş eti minelerinde kalıcı hasar oluşma riskini artırmaktadır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.