Bel Sağlığı ve Egzersizleri Hakkında

Bel Sağlığı ve Egzersizleri Hakkında; Günlük hayatın kaçınılmaz işlerinden biri ise yük kaldırma ve yük indirme olduğu gibi, bu tür mekanik hareketlerde dikkatli davranılmalıdır. Bel sağlığınızı korumak adına ağır yükleri kaldırmayı ise kesinlikle denemeyin. Eğer yerden yük kaldırmanız gerekiyor ise bel kısmınızdan aşağı doğru eğilerek bacak kuvvetinizide yük kaldırmanıza katınız. Bel sağlığınızı korumak adına diğer bir mesele ise uzanarak her hangi bir eşyayı almaya çalışmanız olacaktır. Genellikle almanız gereken eşyaya yaklaşarak, uzanmadan yerinden almayı tercih ediniz.

Bel Sağlığı

Özellikle eşya taşırken gövdenize yakın tutun ki, omurganıza binen yük bir o kadar azalsın. Yük kaldırırken kas gücünüzden çok, beyin gücünüzün kullanıldığını aklınızdan çıkarmayın. Halterciler gibi sizde öncelikle konsantre olmayı deneyin. Adalelerinizi ani yükten koruyarak, tüm kas grubunuzu birden harekete geçirin. Ağır bir yükü çekerek yada iterek taşımanız hatalı bir hareket olacağından, bunu birden fazla kişi ile gerçekleştiriniz.
Psikolojik bozukluk ve sarsıntılarınızın da bel sağlığınızı olumsuz etkileyeceğini unutmayınız. Belinize her hangi bir çektirme yada uzman olmayan kişilerce, müdahale ettirmeyiniz.
Ayakta durur yada yürürken vücudunuzu, iskeletinizi dik ve doğru bir pozisyonda tutmaya özen gösteriniz. Vücut ağırlığınızı her iki bacağınıza eşit olarak dağıtınız.

Bel Sağlığı Egzersizleri

Öncelikle bel sağlığı egzersizleri periyodik olarak hergün ve aksatılmadan yapılmalıdır ki aksi taktirde istenen sonucu vermemektedir. Egzersiz sayısı değil, nasıl ve hangi tempoda yapıldığı daha çok önem taşır. Sabah yatağınızdan kalktığında 15 dakika bel sağlığınızın egzersiz hareketleri için ayırabilirsiniz. İlk hareket olarak, belinizi sağa ve sola hafifçe çevirerek gevşetiniz. Kafanızı diz kapaklarınıza kapanarak yapacağınız egzersizin de önemi büyüktür.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.