Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Özellikle son zamanlarda tüm dünyanın geçtiği zor günlerden dolayı pek çok Türk vatandaşı kredi kartı ödemelerini zamanında yapamıyor. Hal böyle olunca bu durum kredi kartı sicilini etkiliyor. Ödemeleri geciken kullanıcılar bir süre uyarılır. Ancak daha sonra ödeme yapmayan kullanıcılar kara listeye alınır ve hal böyle olunca kişiler kara listeye ve yasal takibe başvurulur. Peki kredi sicili kötü olan kişiler için kredi sicili nasıl temizlenir? 

Bu makalemizde kredi sicil temizleme işlemi ile alakalı olarak özellikle son zamanlarda nette sıklıkla aratılan kredi sicili nasıl temizlenir, kredi sicili kara listeden çıkmak için ne yapmalıyım, sicil temizleme nasıl yapılır, kredi kartında sicil nasıl temizlenir ve bankada sicil nasıl temizlenir gibi konuları tüm detaylarıyla ele aldık. 

Kredi Sicilinin Kredi Notundan Farkı 

Kredi sicilini temizlemek için kredi sicilinin kredi notundan farkı konusunu iyi kavramanız önemlidir. Kredi sicili denen şey, kişilerin tüm kredi borçlarını içerir ve silinmesi mümkün değildir. Eğer herhangi bir borcunuz bulunmuyorsa kredi sicili her 5 yılda bir yenilenmektedir. Kredi notu ise tamamen finansal işlemlerinize göre şekil almaktadır. Sayısal bir değer ile ifade edilmektedir ve kredi notu uzun vadede kredi almanızı engelleyebilir. 

Kredi sicili, eğer mevcut kredi kartlarınız veya kredi borcunuz varsa, düzenli ödemediğiniz taktirde sürekli düşmektedir. Kredi sicili nasıl temizlenir sorusunda banka ödemelerini düzenli olarak yapmak büyük önem taşımaktadır.  

Kredi Sicili Düzeltme 2021 

Kredi sicili düzeltme 2021 işlemini gerçekleştirmek için öncelikle sabırlı olmanız ve belli başlı adımlar gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kredi sicilinin düzeltilmesi için en önemli adım mevcut borçlardan kurtulmaktır. Eğer kredi kartlarına herhangi borcunuz veya banka kredisi borcunuz bulunuyorsa kredi sicilini düzeltmek için bu borçları kapatmanız önemlidir. Yukarıda da bahsedildiği üzere kredi sicilleri her 5 yılda bir yenilenmektedir. Kara listeden çıkmak için ne yazık ki bu 5 yıl sürenin geçmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu konu özellikle kredi çekmek isteyen kişileri ilgilenmektedir. 

Eğer tüm borçlarınızı kapattıysanız ve hala kara listedeyseniz kredi kartı kullanmaya devam edebilir ve bu kredi kartı borçlarını zamanında ve eksiksiz ödeyerek kredi sicili düzeltme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.