Genç Kalmanın Sırları Nelerdir?

Genç Kalmanın Yolları: Herkes genç kalmak ister. Hatta genç olan kişilerin bile daha genç görünmek için çabaladığını görürüz. Aslında bu haksız bir istek değildir. İnsan vücudu alınan yaş itibariyle kırışmaya, buruşmaya ve artık eski canlılığını göstermemeye başlar. Hal böyle olunca kişiler eski güzelliklerini geri getirmek ister ve en çok merak ettiği şeylerden biri de genç kalmanın sırları olur. Kişiler çoğu zaman güzelliği estetik ameliyatlarda arasa da aslında basit yöntemlerle daimi bir gençlik sağlanabilir.

Peki genç kalmanın sırları nelerdir? 

Suyu Es Geçmeyin. 

Cildin elastikiyetini ve nemini koruması için kişilerin gün içinde en az 8 bardak su içmesi büyük önem taşımaktadır. Bilim adamları ve uzmanlar sürekli bu konudan bahsetseler de aslında bu konuyu çok da kaale alan yok. Yapılan araştırmalara göre gün içinde sürekli su içme alışkanlığı bulunan kişilerin en az 10 yaş daha genç gözüktüğü gözlemlenmiştir. Siz de daha faydalı olması açısından suyun içerisine birkaç damla limon suyu veya 1 yemek kaşığı elma sirkesi damlatabilirsiniz.

Genç Kalmanın Sırları
Genç Kalmanın Sırları

Zararlı Alışkanlıklardan Uzak Durun. 

İnsanın erken yaşlanmasının en önemli nedenlerinden biri de şüphesiz sahip olduğu zararlı alışkanlıklarıdır. Özellikle sigara kişinin cildini kısa süre içerisinde kırışmasına ve eski canlılığını kaybetmesine neden olur. Alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıklar da en az sigara kadar zararlıdır. Bu nedenle kişiler genç kalmak için tüm zararlı alışkanlıklardan kurtulmalıdır. 

Bilmediğiniz Kozmetik Ürünleri Kullanmayın. 

Halk arasında cilde zarar vermesine rağmen en sık yapılan yanlışlardan biri de budur. Hepimiz nemlendirici kremler, yüz temizleme jelleri ve serum gibi ürünleri kullanmaktayız. Ancak kulaktan dolma bilgiler ile satın alınan ve kullanılan kremler kişilerin cildinde ters reaksiyona neden olabilir. Cilt yapınız için en uygun kozmetik ürünleri dermatoloğunuz veya eczacınız yardımıyla temin edebilirsiniz. 

Uyku Düzeni Oluşturun. 

Bir uyku düzeni, genç bir cildin olmazsa olmazlarındadır. Uyku sırasında vücut kendini dinlendirir ve ertesi gün için hazırlar. Ancak gün içinde yeteri kadar uyuyamayan insanlarda bir süre sonra cilt yıpranmaya başlar. Bu yıpranma göz altı morlukları, kuru ve dökülen cilt veya kırışıklık olarak karşınıza çıkabilir. Genç kalmanın sırları listesinde bir uyku düzeni oldukça önemli bir maddedir. 

Gereksiz Cilt Bakımı Yapmayın. 

İlk başta saçma bir madde gibi gelebilir ancak gereksiz cilt bakımı da cildinizin yaşlanmasına neden olan faktörlerden biridir. Özellikle kimyasal içeren cilt bakım ürünlerinin haftada belli bir sınırda uygulanması gerekir. Bu sınır geçilince cilt tabakasına zarar vermeye başlar ve korumasız kalan cilt haliyle yaşlanır. Örneğin günde 2 kere kullandığınız yüz yıkama jeli cildinizin tahriş olmasına neden olabilir veya gün içerisinde çok fazla uyguladığınız nemlendirici krem cildin aşırı yağlanmasına neden olabilir. Bu nedenle gereksiz cilt bakımından kaçınmak genç kalmanın anahtarlarından biridir. 

Stresten Uzak Durun. 

Stres cildin yaşlanmasının en önemli etkenlerden biridir. Araştırmalara göre kişilerin belirli bir süre sürekli olarak strese maruz kalması hormonal değişikliklere, bu nedenle cilt yapısının bozulmasına neden oluyor. Sağlıklı ve genç bir cilt için stresten uzak durmak oldukça önemli. 

Çevresel Faktörleri Görmezden Gelmeyin. 

Hiçbir şey yapmasanız bile cilt üzerinde yaşlanma belirtileri gözlemleyebilirsiniz. Bunun nedeni ne yazık ki çevresel faktörlerdir. Kirli hava, kirli su, radyasyon gibi faktörler cilde uzun vadede kalıcı hasarlar verebilir. Bu nedenle cilt için uygun temizleyiciler kullanılmalıdır. 

Güneşin Zararlı Işınlarından Korunun. 

Güneş, faydalı olduğu kadar zararlı da olan bir varlıktır. İnsan cildinin sürekli olarak güneşe maruz kalması cilt yanıklarına, çeşitli cilt problemlerine hatta deri kanserine bile neden olabilir. Bu nedenle dışarıya çıkıldığı zaman cildin açıkta kalan bölümlerine mutlaka bir güneş koruyucu kullanılması gerekmektedir. Ayrıca insanlar kış aylarında güneş koruyucu kullanmazlar. Bu oldukça yanlış bir davranış biçimidir. Genç kalmanın sırları listesinde yaz kış demeden her daim bir güneş koruyucu kullanılması yer almaktadır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.