Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır; 
Dekorasyon, Fransızcadan dilimize geçmiştir ve kelime anlamı “süsleme” dir. Bu bağlamdan yola çıkarak, dekorasyon dediğimizde ilk akla gelen şeyler genel olarak vazo, biblo heykeller, çiçekler vb. eşyalardır. Fakat dekorasyon, yaşam alanlarının belirli bölümlerinin, yaşamayı kolaylaştıran, yaşanabilir ve görüntü açısından düzenleyen bir sanattır. Bu nedenle dekorasyona kısaca, yaşam alanını düzenleme diyebiliriz.
 
Yukarıda dekorasyonun genel tanımını yaptıktan sonra, banyo tasarımlarının nasıl ve ne düzende yapılması gerektiğini anlatmaya başlayabiliriz. Banyo, İtalyancadan dilimize geçmiş ve yıkanılan, temizlenilen yer, yunak anlamlarına gelmektedir. Bu nedenle banyo dekorasyonu yapılırken, öncelikle bireyin temizlenebileceği bir alan yaratmak öncelik olmalıdır. Bununla birlikte, temizlenmeyi kolaylaştıran ve göze şık görünen bir ortam oluşturmak gerekmektedir.
 
Banyo dekorasyonu yapılırken, banyo hacimlerine göre tasarımsal değişiklikler yapılması gerekmektedir. Örneğin; 3 metrekare olan bir alana, büyük bir duş alanı yaratmak akılcıl olmayacaktır. Bu nedenle alanı küçük olan banyolarda, kullanım alanı ve hareket kabiliyeti yüksek tasarımlar oluşturarak işe başlamak gerekir.
 
Lavabo tasarımı
 
23-24 Kasım 2018′ de CNR fuar alanında ARCHITECT @ WORK TURKEY fuarını ziyaret edenler oldu ise dikkat çekici ürünler mevcuttu. Bu fuarın amacı yeni tasarımlar ile mimarların ufku olmak. Bu fuarda bir lavabo tasarımı dikkat çekiciydi. Prizma şeklinde tasarlanan bir lavabodur. Aslında 3 prizma birleştirilerek yapılmış bir lavabo. Ortadaki üçgen prizma, yetişkinler için kullanıma uygun, boyu diğerlerinden yüksek, aslında normal lavabo yüksekliğinde.
 
Sol tarafında ki lavabo ise daha kısa ve çocuk kullanımına uygun bir lavabo. Sağda ki hepsinden daha kısa olan lavabo ise abdestlik olarak kullanıma uygun. Bu tip bir lavabo, dar banyolar için bulunmaz nimet. Üstelik lavabo, bakteri ve kir tutmaz özelliği olan akrilik levhalardan baskı sistemi ile üretilmiş. Aynı fuarda, aynı malzemeden üretilen birde duş teknesi yine ilgi çekiciydi. Zemine uygulanan seramik ile hem yüz bir duş teknesi ve renk kataloğunda binlerce renk seçeneği mevcut.
 
Klozet ve kabin seçimi
 
Uygulanacak olan klozetin malzeme kalitesi iyi seçilmeli ve dar banyolarda, klozet rezervuarları kesinlikle gömme olmalıdır. Aslında artık her banyoda gömme rezervuar kullanmak şart oldu. Çünkü dekorasyonun olmazsa olmazı, görünüşün güzelliğini bozmaktaydı diğer rezervuarlar. Seçilecek duş kabini ise, zemine uygulanan seramik ve kişisel tercihe kalmıştır.
 
Duş kabininin metal aksamı, parlak gümüş renk, mat gümüş renk ve istenirse renk kataloğunda seçilecek her hangi bir renk seçilebilir. Genel olarak metal kısımları alüminyum ve prinç malzeden üretildiği için, istenilen tüm renklere boya uygulaması yapılabiliyor. Camda tamamen tercihlere kalmıştır. Kimi kullanıcı tamamen şeffaf cam tercih ederken, kimi kullanıcı ise kumlama diye tabir edilen, buzlu cam tercih etmektedir.
 
Özgür Ürünler
 
Banyo alanı geniş ise Freestanding ürünlerde tercih sebebi olmalıdır. Özgür küvetler, özgür bataryalar, özgür yerleştirilmiş lavabo ve havluluklar ilgi çekici ve hür bir hava katacaktır banyolara. Örneğin; büyük bir banyoda, aslan ayaklı özgür kuvvet inanılmaz havalı duracaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.