Yemek Odası Dekorasyonu Hakkında Çözümler

Yemek Odası Dekorasyonu Hakkında Çözümler;
Yeni bir eve taşınıldığında veya yeni eşyalar alındığında yemek odası dekorasyonu hakkında çözüm arayışları için dikkat etmeniz gereken unsurları maddeler halinde sıralayalım:
 
1)Önce Büyük eşyalar yerleştirilmelidir
 
Yemek odası dekorasyonunda yapılacak ilk iş hacimce büyük olan eşyaları yerleştirmektir. Konsol, yemek masası, büfe, gümüşlük ve sandalyeler, yemek odasında televizyon kullanılacak ise televizyon ve televizyon ünitesi ile koltuklar uygun bir alana yerleştirilerek yemek odasının temeli atılmış olur.
 
2)Dekorasyon amaçlı biblo, vazo vb. küçük eşyaların yerleştirilmesi
 
Hacimce büyük eşyaların yerleştirilmesinin ardından küçük dokunuşlar ve detaylara geçilerek yemek odasının dekorasyonu tamamlanabilir. Bunun için yemek masasının üzerine ufak biblolar veya evin duvarlarına genel dekorasyon tarzına uygun birkaç tablo yerleştirilebilir.
 
3)Ayna kullanımının bol tutulması
 
Keyifli ve uzun süreli yemek masalarının kurulduğu alan olan yemek odası ne kadar ferah olursa hem kişi ve ailesinin hem de ağırladıkları misafirlerinin konforları da o kadar fazla olur. Bu anlamda yemek odasında kullanılan aynaların ortamı geniş ve ferah göstermesi özelliğinden yararlanılarak ortam daha güzel gösterilebilir. Aynaları özellikle yemek masasının hemen karşısına koymak odayı ferah gösterme anlamında önemli bir tüyo olacaktır.
 
4)Koyu Renk Yerine Açık Renk Tercih Edilmesi
 
Yemek odasındaki mobilyalarda kullanılan rengin açık renk seçilmesi ortamı ferah gösterecektir. Özellikle parkeler ve kapılarla yemek odasında kullanılan mobilyaların renginin uyumlu olması önemlidir. Ağır ve koyu renk klasik eşyalar kullanılacaksa koltukların rengi daha açık tutularak odayı boğması engellenmelidir.
 
5)Yemek Masasının Doğru Seçilmesi ve Konumlandırılması
 
Yemek masasının doğru seçilmesi ve konumlandırılması kare veya yuvarlak masa kullanımını odanın durumuna göre belirleme, pencerenin veya duvarın kenarına masayı yerleştirme gibi detaylar oldukça önemlidir. Eğer alan uygunsa masanın pencere kenarına yerleştirilmesi özellikle kahvaltı ve öğle yemeği gibi gün ışığından faydalanmanın mümkün olduğu vakitlerde aydınlık bir ortamda yemeklerin yenmesini sağlar. Kalabalık misafir ağırlanacaksa yemek masasının kapanıp açılabilen bir özellikte olması pratik kullanım kolaylığı sağlayacaktır.
 
6)Halı ve Perdelerin Seçilmesi
 
Son olarak yemek odasının dekorasyonunu halı ve perde seçimiyle tamamlamak gerekir. Yerler parke ise çok fazla halı kullanmanın sonucunda oda görüntü olarak boğuk ve kalabalık bir atmosfere gireceği için sadece yemek masasının alt kısmına gelecek şekilde büyük bir halı kullanılabilir. Halı ile perdenin renklerinin odanın genel renklerine ve tarzına uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.