Salon Perde Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı

Salon Perde Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?
Evinizin mahremiyetini sağlayamadığı gibi, çeşitli iklimsel faktörlere karşı ev içi sıcaklığını sabit tutmak gibi çeşitli görevleri olan perdelerin tasarımları da işlevsellikleri kadar önemlidir. Perde seçiminin mobilya ve duvar rengi seçiminden sonra yapılması, perde seçiminizin daha uyumlu ve tutarlı bir şekilde yapılabileceği konusunda size yardım edebilir. Salonlarınızda kullandığınız perdelerinizin nasıl dekore edilmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi değilseniz, mobilya ve duvar renginizi belirledikten sonra uyumlu bir perde modeli arayarak işe başlayabilirsiniz.
 
Koltuk Takımı Rengine Göre Perde Seçimi
 
Koltuk takımı rengine göre perde seçimi, salon dekorasyonu konusunda bilgi sahibi olan ya da bu konuya ilgisi olan kişilerin dikkat edebileceği konuların başında gelmektedir. Misafirliğe gittiğiniz evlerde çoğu zaman mobilya ve perdenin uyumsuzluğu ile kötü gözüken ev tasarımlarına şahit olmuşsunuzdur. Bu tarz dekorasyon eksikliklerine yer yermemek adına kullandığınız perde seçimine dahi özen göstermenizi öneririz. Mobilya ve perde uyumu konusunda en çok yapılan hatalardan birisi de iki tasarım elemanının aynı renklerden seçilmesidir.
 
Aynı renk tonunu tutturmak zahmetli ve masraflı olacağı gibi ortama yavan bir hava katacaktır. Eğer özellikle aynı renklerde mobilya ve perde kullanımında ısrarcı iseniz, aynı rengin farklı tonlarını karıştırarak kullanabilirsiniz. Örneğin; açık renk bir mobilya takımı aldıysanız, biraz daha koyu bir renk perde takımı ile bunu destekleyebilmeniz gerekiyor. Koltuklar ile perde arasındaki uyumu yakalamak için kullandığınız koltukların desenli olup olmadığı da önem kazanmaktadır. Koltuk tasarımınızda desen kullanılmış ise, perdeleriniz üzerinde de aynı desen renginde bir renk tonu kullanmanızı tavsiye edebiliriz.
 
Duvar Rengine Göre Perde Seçimi
 
Perdelerin duvar rengine göre seçimi, odanızın tasarımsal olarak zengin ve estetik bir duruş sergilemesine yardımcı olduğu gibi ferah ve hoş ortamlar için de gereklidir. Duvar rengi ile uyumlu perde seçimi yaparken de yanlışlar olabilir. Bu yanlışların en başında gelen ve mobilya tasarımında da görülen hata, duvar rengi ile aynı renkteki perde kullanımıdır. Duvarınızın beyaz renkli olduğu durumlarda pastel tonlara ait sarı ya da mavi rengi kullanılabilir. Duvar renginiz mavi ya da kahverengi ise açık renkteki renkler duvarınız ile uyumlu bir tasarım olarak kullanabileceksiniz.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.