Zayıflarken Çatlak Oluşumu

Zayıflarken Çatlak Oluşumu

 
Çatlaklar genellikle kadınların en fazla endişe duyduğu ve kötü bir görüntüye sebep olan sorunlardan biridir. Çatlaklardan kurtulmak için nasıl oluştuğu bilinmeli ve giderilmesi için önlemler alınmalı, bakımlar yapılmalıdır. Çatlak oluşumunun başlıca nedenleri;
 
– Hızlı kilo alıp vermek
– Bedenin nem oranının yetersiz kalması
– Hamileliktir.
 
Her gebelikte veya her kadında çatlaklar oluşmamaktadır. Cilt yapısı çatlak oluşumunda önemli bir faktördür. Örneğin; beyaz tenli bir cilt çatlak oluşumuna daha elverişlidir. Çatlaklar zamanla karardığı için ten rengi açık olan bayanlar bu sorunu sık yaşamaktadır. Önemli faktörlerden bir diğeri ise cildin ve ciltte bulunan elastin liflerinin elastiklik özelliğidir. Elastiklik özelliği ciltte tabi olarak vardır. Bu özelliğin kaybedilmemesi için bol su tüketilmeli ve vücut dışarıdan nemlendiriciler ile desteklenmelidir. Bazen önlem alınmasına rağmen çatlak oluşumu görülebilir. Böyle olması halinde cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Günümüzde çatlakların bilinen kesin bir çözümü yoktur.
 

 Çatlakların Oluşum Sebepleri

 
Çatlak, iç kısımdaki yırtılmadır. Genellikle zayıflama uğraşı içinde olan insanların kilo alıp verme sırasında derinin sıkılaşıp yeniden kendini salmasıyla oluşur. Morarma şeklinde görüldükten sonra iç kısmın rengi gittikçe açılır ve beyazlaşır. Bronzlaşma etkisiyle daha net görülebilir. Kilo vermenin çok hızlı olması da çatlak oluşumuna sebep olabilir. Bu sebeple kilo vermek için acele edilmemeli ve yavaş, sağlıklı kilo verilmelidir.
 

 Çatlak Oluşumunu Engelleme Yolları

 
Günümüzde oluşumunu tamamlamış çatlakları tamamen giderecek bir yöntem veya tedavi bulunmadığı için çatlak oluşumuna karşı önlemler alınmalıdır.
​​​Çatlak oluşumunu engellemek için uygulanabilecek birkaç yöntem ;
 
– Duş esnasında çatlak oluşumu başlayan bölgeler iyice temizlendikten sonra üzerine çeşitli doğal yağlar ve bakım kürleri uygulanabilir.
– Bazı markaların çatlak kremleri kullanılabilir.
– Bebek yağı ile vücudun nemlendirilmesinin de çatlaklar üzerinde olumlu etkileri olacaktır.
– Estetik merkezlerine başvurularak çatlaklar için tedavi uygulanabilir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.