İnternette Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

İnternette Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

 
Günümüzde kamu sektörü veya özel sektör olsun pek çok iş yeri, iş başvuru evrakları arasında sabıka kaydı diğer adıyla adli sicil belgesi istemektedir. Ayrıca silah ruhsatı, ehliyet alma, işyeri açma, siyasi parti üyeliği gibi pek çok işlemlerde kullanılıyor. Nitekim çalıştırılan işçi veya görevlinin sicil geçmişi kurumların işe alma sürecinde dikkat ettikleri noktalardan biridir.
 

 E-Devlet Üzerinden Sabıka Kaydı Alabilirsiniz

 
Çeşitli işlemlerde kullanılmak üzere edinmeniz gereken sabıka kaydınızı internet aracılığıyla E-Devlet üzerinden hızlıca alabilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle E-Devlet şifrenizi bilmeniz gerekli. Eğer bu şifreyi daha önceden almadıysanız veya unuttuysanız resmi kimlik kartınızla PTT şubelerine başvurarak anında alabilirsiniz.
 

 Adım Adım İnternetten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

 
– E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresinden sağ üstte bulunan Giriş Yap butonuna tıklayın. Açılan sayfadan TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapın. Ardından sırasıyla şu adımları takip edin:
– Karşınıza gelen ana sayfadan “e-Hizmetler” simgesine tıklayın. Sayfa açılınca “Adalet” sekmesine tıklayın.
– Güncel olarak Adalet Bakanlığı’nın sunduğu beş hizmetin içinde siz en baş sekmede bulunan Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü Hizmetleri başlığı altındaki “Adli Sicil Kaydı Sorgulama” bağlantısını tıklayın.
– Karşınıza küçük bir bilgilendirme yazısı çıkacak. Yazının altında yer alan “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” şeklindeki onay kutucuğunu işaretleyerek Devam Et butonuna tıklayın.
– Karşınıza kimlik bilgilerinizin özeti çıkacak. Alt tarafta ise sabıka kaydını ibraz edeceğiniz kurum türünü ve verme nedeninizi seçin. Alttaki kutucuğa belgeyi vereceğiniz kurumun adını yazın (İstanbul Valiliği gibi…)
– “Sorgula” butonuna tıkladıktan sonra sabıka kaydınız artık hazır. Karşınızdaki sayfanın direkt çıktısını almayın. Sağ üstte bulunan Dosyayı İndir butonuna tıklayarak belgeyi bilgisayarınıza indirip açın. Bu işlemin ardından belgenizi yazdırarak resmi veya özel işlemlerinizde kullanabilirsiniz.
 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.