Website Organik Trafik Nedir, Ne İşe Yarar?

Website Organik Trafik Nasıl Arttırılır, Arttırma Yolları

Eğer bir websiteniz varsa, daha fazla takipçi çekebilmeniz, reklam alabilmeniz ve site üzerinden para kazanabilmeniz için organik trafiğe ihtiyacınız vardır. Çünkü arama motorları, organik trafiğe odaklanır ve botlar tarafından ziyaret edilen sitelerin hangileri olduğunu anlayabilir. Bu durumda siteniz bir spam olarak algılanır ve kara listeye alınabilir. Peki Website organik trafik nedir?

Website Organik Trafik Nedir, Nasıl Arttırılır?
Website Organik Trafik Nedir, Nasıl Arttırılır?

Organik trafik, kullanıcıların arama motorlarında arama yaparak sitenize erişen gerçek kişilere verilen isimdir. Organik kelimesi, doğal yollardan gelen ziyaretçileri tanımlamak için kullanılır. Arama motorları sitenizin organik kullanıcılar tarafından mı yoksa botlar tarafından mı ziyaret edilmediğini anlayabilir. Organik ziyaretçi çekebilmenin yolları bellidir ancak biraz zahmetli olabilir. İşte Organik trafik arttırmanın yöntemleri: 

İçeriği Özün Olmalı 

Organik ziyaretçileri arttırmak için web sitenizde yer alan içeriklerin özgün olması gerekir. Site içeriğinde yayımlanacak makale veya içerik, daha önce birçok internet sitesinde yayımlanmış olabilir. Paylaşımın türü ve içeriği ne olursa olsun, sizden daha önce paylaşım yapan sitelerle benzerlik göstermesi, organik trafiği olumsuz etkileyen hususları oluşturur. Eğer makale için başkasından yardım alıyorsanız, paylaşım yapmadan önce diğer internet sitelerinde yayımlanmış olup olmadığını SEO tools programları ile kontrol edin. Ücretsiz SEO içeriği kontrol sağlayabilmek için, SmallSeaTools ve PrepostSEO internet sitelerinden destek alabilirsiniz.  

Site Haritası Oluşturmak 

Google için en önemli şey, kullanıcıların aradığı konularda kesin ve spam olmayan içeriklere ulaşabilmesidir. Siteniz için bir site haritası oluşturmak, kullanıcıların aradığı şeyleri bulabilmesini sağlar. Google, bu şekilde dizayn edilmiş sitelere daha kolay sonuç bulabilmesini sağlayacağından öncelik verir.  

SEO Uyumlu Makaleler Yer Almalı 

SEO uyumlu makaleler, sandığınızdan daha karmaşık olabilir. Makalelerin SEO uyumlu olabilmesi için, tek bir cümlenin belli bir kelimeden fazla olmaması, yazının uzunluğuna göre başlıklar ve içeriğindeki anahtar kelimeler uygun bir şekilde bulunmalı. 

İnternet sitemizde yer alan SEO uyumlu makalelerin tanımlarını bu link üzerinden kontrol edebilirsiniz. Makalenin SEO uyumlu olması, Google gibi bu konuya odaklanmış internet sitelerinde yapılan aramalarda üst sıralarda yer alabilmenizi sağlar. SEO uyumunu arttırabilmek için içeriğe eklenen görsellere link ekleme gibi seçenekler de faydalı olur.  

Google Analytics ve Search Console Entegrasyonu Yapmak 

Google arama sonuçlarında yer almak ve organik ziyaretçileri sitenize çekmek istiyorsanız, optimizasyon yapmanız kesinlikle gereklidir. Google Analytics ve Search Console entegrasyonu, Search Console’daki organik sıralama verilerinizin Google Analytics’teki sayfa düzeyindeki verilerle birleştirildiğini görmeyi kolaylaştırır ve bağlanmak yalnızca birkaç dakika sürer. Öncesinde bir Google Search Console hesabı oluşturmalısınız.  

Google analitik ve arama konsolu entegrasyonu, sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını ve kullandığı anahtar kelimeleri gibi birçok farklı bilgiyi görebilmenizi sağlar.  

Arama Motorlarının En Uygun Gördüğü Kelime Sayısına Yakın Olmalı 

Google, arama yapıldığında karşınıza çıkan sonuçlar için uygun bir kelime sayısı belirler. Örneğin SEO uyumlu makale nasıl olmalı isimli bir makalenin, ortalama 1000 kelime olarak belirlenmiş olması, yazacağınız makalenin olması gereken kelime sayısı için de size fikir verir. Bu yüzden, herhangi bir konu hakkında içerik paylaşmadan önce, Google sitesinin konuya ilişkin standartlarını kontrol edin. Unutmayın ki Google algoritmaları, birçok farklı faktörün bir araya gelmesiyle arama sonucu verir.  

Konuya İlişkin Görseller 

Yazmış olduğunuz konuya ilişkin görseller, tıpkı makale içeriğinde olduğu gibi denetlenebilir. Google yapay zekâ algoritması, sizden önce içerik paylaşan içerik ve görselleri eşleştirir. Bu demek oluyor ki, sizin de bu görsellerle eşleşen paylaşımlar yapmanız, organik trafik oluşumuna yardımcı olur.  

İlgi Çekici İçerikler Bulunmalı 

Her gün milyonlarca insan, defalarca kez arama yapmakta. En çok aranan konular hakkında içerik oluşturmak ve paylaşmak, sitenizde organik trafik oluşturmanıza yardımcı olur. Bunun için güncel konular hakkında bilgi sahibi olmanız ve takipte kalmanız önemlidir. Son zamanların en trend konuları hakkında yayımlayacağınız hızlı içerikler, rakiplerinizden önce olabilmenizi sağlar. Gündemin çok hızlı olduğunu ve sürekli yeni içerikler oluşturmanız gerektiğini unutmayın.  

Eğer sitenize organik ziyaretçi çekmenin yollarını arıyorsanız, içerikleriniz orijinal, ilgi çekici ve gündemle ilişki olması gerektiğini bilmesiniz. Buna ek olarak içerikleri belli bir aralıklarla paylaşmalısınız. Örneğin haftada 14 makale paylaşacaksanız, tüm bunların günde 2 makale olacak şekilde aynı saatler olmasını sağlayın. 

En Çok Aratılan Anahtar Kelimelerden Oluşmalı 

İnsanların arama motorları üzerinden arattığı kelimelere anahtar kelimeler denir. İçeriklerde tek bir anahtar kelime kullanmak hata olacaktır. Bu yüzden, içeriğinizle alakalı en çok aratılan anahtar kelimelerden oluşan paylaşımlar yapın. Yardımcı anahtar kelimeler bulabilmeniz için Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcı gibi seçenekleri de kullanabilirsiniz.   

Organik trafik oluşturabilmenin en kesin yöntemlerinden biri, anahtar kelimeleri doğru kullanmaktır. Bunun bir dizi en çok aranan kelimenin gelişi güzel yazılmış olduğunu düşünmeyin. Anahtar kelime kullanımı, sanıldığı kadar basit değildir. 

Konuya İlişkin Linkler Oluşturun 

Makale ve paylaşımların içerisinde yer alan linkler, arama motorlarının algoritmaları tarafından olumlu bir şekilde algılanabilmesi için içeriğindeki linklerin konuya ilişkin olması önemlidir. Örneğin bir oyun hakkında yer alan makalenin içerisinde, oyunun resmi internet sitesinin paylaşılması, sitenizin öne çıkması için önemlidir.  

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.