Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir

Depresyon Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir; Kişinin, önceleri severek ve kendi isteğiyle yaptığı aktivitelerden, bir süre sonra çevresel, hormonal ve genetik bozukluklar gibi çeşitli nedenlerden dolayı bıkkınlık hissetmesi ve zevk alamaması haline depresyon denir. Toplumda yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Herkes hayatının bazı devresinde bu rahatsızlıkla karşılaşabilir. Bu durumda olan kişi kendini üzgün, endişe ve sıkıntı içinde hisseder. Her şeyi olumsuz olarak düşünür, bütün olayların kötü yönlerini görmeye başlar ve geçmişte yaptıkları hatalardan dolayı kendini sorumlu tutar.

Kendi düşünmek istemese de bu duruma engel olamaz. Gelecek hakkında düşünmeye başladığında umutsuzluk ve karamsarlığa kapılır. Kendini çaresiz hissetmeye başlar ve hayatın çok anlamsız olduğunu düşünür. Bu düşüncelere kapılan kişinin sosyal ilişkileri bozulur ve performansı düşer. Her çökkünlük hali depresyon sayılmamalıdır. Depresyon tanısı için bu belirtilerin her gün ya da en az iki haftadır devam ediyor olması gerekir.

Günümüzde depresyon rahatlıkla tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Duygu bozukluğu olan insanlarda depresyonun tedavi ile giderilmesi oranı %70’lerdedir. Kendisini uzun bir süre değersiz hisseden hatta ölümü düşünmeye başlayan bir insanın doğru bir tedaviyle hayata bakışı değişebilmektedir.

Belirtiler gözlemlendiği andan itibaren öncelikle; depresyonun hafif belirtilerle yaşandığı hastalara, ilaç tedavisinden önce davranış ve düşüncelerini değiştirecek psikoterapi ile tedavi metodu uygulanmaktadır. Fakat depresyon hali şiddetlenmişse bu metot pek işe yaramaz, bu durumda ilaç tedavisine başlanır.

Psikolog ya da psikiyatriste başvurulduğunda hastayla ilk görüşme tedavinin yöntemini belirler. İlaç tedavisi genellikle antidepresan ilaçlar ile uygulanmaktadır. Bu ilaçlar vücuttaki bazı hormonlar üzerinde etki gösterir. Bunun yanı sıra psikoterapi, kişinin stres ve olumsuz düşüncelerini gidermeye yardım edecek ve iyileşme süresini kısaltacaktır. Tedavinin ilerleyen aşamalarında hislerin değiştiği fark edilecek ve bilimsel ölçümlerle bu kanıtlanacaktır. Bu yüzden depresyon tedavisi için bir an önce doktora başvurulmasında fayda olacaktır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.