Suyu Doğru İçmenin Sağlığa Faydaları

Suyu doğru içmenin sağlığa faydaları  çok genel bir bilgi olmakla beraber vücuda büyük oranda katkısı vardır. 

Su İçerken Doğru Miktar Nedir? 

Suyu Doğru İçmenin Sağlığa Faydaları
Suyu Doğru İçmenin Sağlığa Faydaları

Tüm günde 3 litre sınırı olmalıdır. Su içerken öncelikle tek seferde çok fazla yüklenmemeye önem vermelisiniz. Örneğin bir litre suyu tek seferde içmemelisiniz. Doğru miktar genelde bir bardaktan içiliyorsa yudumlar halinde ve yarım litreye kadardır. Fakat o anda doğru miktar kişiden kişiye göre de değişebilir. Spor yaptıktan sonra daha fazla içmeyi vücudunuz ister. Çünkü terlemenize bağlı oluşan durum vardır. 

Kahvaltı Öncesi Su

Kahvaltı öncesi su içmek, ılık ya da oda sıcaklığında su tüketimi faydalıdır. Genel olarak toksin atmanıza katkısı olduğu bilinmektedir. Vücuda yiyecek içecek girmeden önce su girmesi, özellikle uyandığınızda gece boyu kullanılan suyun yenisini sağlamış olursunuz ve bu çok faydalıdır. 

Gece Su İçmenin Faydaları 

Gece saatlerinde su içmenin faydaları epey fazladır. Çünkü vücudunuz kötü maddeleri atmak için bolca su kullanır ve takviye vermeniz halinde bu daha rahat halinde oluşabilir. 

Su İçerken Mide Bulanmaması İçin Ne Yapmalı? 

Su içerken mideniz bulanıyorsa ya çok dolu mideyle su içmişiniz demektir ya da gereğinden fazla su tüketimi yapılmış anlamına gelir.  Bu nedenle yemeklerden hemen sonra pek içmemeye ve abartılı miktardan kaçınmaya özen gösteriniz. 

Su İçmek vHücre Yenilenme Hızı 

Vücudumuz kendisini yenilemek için oksijene ihtiyaç duyar. Bu oksijenin sağlandığı en iyi kaynaklardan biri sudur ve bu sayede kolayca yenilenebilen hücreler vücudunuzun direncini geliştirmede etkilidir. Yeteri kadar su almadığınızda vücudunuzun bağışıklık sistemini zayıflatmış olursunuz.  Çünkü yeni hücrelerinizin oluşma miktarı azalır. 

Su İçmek vKilo Vermek 

En bilinen kilo verme yöntemleri arasında su içmek vardır. Bağlantının neden kaynaklandığını bulmak için şu detaylar önemlidir: 

  • Su içinde vücudunuzda daha çok enerji yakılır.  
  • Metabolizma hızınız arttığı için yağlarınız daha çok yakılır. 
  • Toksinler atıldığı için zararlı madde birikmesi durumu daha azalır. 
  • Sabah aç karnına içilen su, hiçbir şey yapmadan 100 kaloriye kadar harcamanızı sağlar. Eğer sakınca görmüyorsanız sabahları içilen suyu daha çok tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.