Powerbank Nedir? Powerbank Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bu yazımızda powerbank nedir? Nelere dikkat etmeliyizpowebank nedir ne işe yarar, powerbank nasıl kullanılır, powerbank seçerken nelere dikkat etmeliyiz, powerbank alırken dikkat edilmesi gerekenler gibi çok aratılan konulara bir bakış atacağız.

Powerbank Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Powerbank Nedir? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Yaşamış olduğumuz 21. yüzyılda teknolojik cihazlar bir lüksten çok, hayatımızı idame ettirebilmemiz için bir gereklilik hali almış durumda. Bu teknolojik cihazlar, yanında bazı cihazların kullanımını da mecbur kılmakta ve bunlardan biri de powerbanklardırPeki powerbank nedir? Nelere dikkat etmeliyiz?  

Power bank, taşınabilir bir elektrik deposudur. Yani, her an prize ve elektriğe ihtiyaç duyan insanlar, kesintisiz enerji için powerbank taşımak zorunda olabilir.  Ancak hemen her şeyde olduğu gibi, bu cihazlar için de dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunur. Powerbank alırken dikkat etmeniz gereken şeyler iki farklı başlıkta incelenir. Bunlar: 

Patlama riski:  

Bildiğiniz gibi, akü ve batarya gibi elektrik depolama kapasitesine sahip cihazların her zaman patlama riski vardır. Bunlar kimi zaman sıcaklık kimi zaman kullanım koşullarına bağlı olduğu gibi, bazen sadece kalitesizliğine bağlı olarak patlayabilir. Bu patlamalar, başta can sağlığınız olmak üzere maddi kayıplara da sebep olabilir.  

Yanma riski:  

Yanma riski de tıpkı patlama riskine benzer sebeplerden ötürü meydana gelebilir. Ancak patlama riskine nazaran riski daha az indirilebilir. Bunun için dikkat edilecek şey ise power bankın materyali. Plastik materyallerden yapılmış powerbanklar, dışarıdan gelecek darbelere karşı daha dayanıksız olduğu gibi yanma riskine karşı da hassas olabilmekte.  

Bozulma riski:  

Ucuz ürün her zaman kalitesiz olacak diye bir kaide yok ancak powerbank alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de iç aksamının kalitesi. İçinde yer alan kablo ve depolama birimleri ne kadar kaliteli olursa, o kadar daha uzun süre kullanabilirsiniz.  

Kullanım koşulları:  

Para vererek satın aldığınız ürünlerden verim elde edebilmeniz için birkaç farklı koşulun bir araya gelmesi gerekir.  

Amper kapasitesi:  

Powerbanklarda bulunan amper kapasitesi, depoladığı enerji birimidir. Yani, amperi ne kadar çok olursa, şarj edebileceği cihaz sayısı veya şarj sayısı o kadar fazla olur. Telefonlarda bulunan bataryalar 2.600 mAh’dan 6.000 mAh’a kadar çıkar. Yani, 20.000 mAh bir powerbank, 5.000 mAh’lık bir bataryayı en az 3 kere şarj edebilir. Eğer uzun süreli prizlerden uzak duracaksanız ve telefonunuzu birden fazla şarj etmeniz gerekirse, powerbank seçerken dikkat etmeniz gereken şeyler arasında ilk olarak kapasitesi yer almalı.  

Ağırlığı:  

Powernanklar genelde kapasitelerine oranla ağır olabilmekte. Ancak yeni çıkan teknoloji ile birlikte lityon ve lii on gibi bazı ürünlerin ağırlıkları eskiye nazaran daha hafif olabilmekte. Eğer ağırlık sizin için bir problem olacaksa, powerbank alırken ağırlığına dikkat etmeniz gerekebilir.  

Şarj etme hızı:  

Eski teknoloji ile üretilen powerbank cihazları, inanılmaz derecede yavaş olabilmekte. Bu özellikle, acil şarj ihtiyacı olan kişiler için dayanılmaz bir sorun haline gelir. Ancak AC’nin DC ile bu konuda baş edebilmesine imkân yoktur. Çünkü alternatif akımlar, depolanmış birimlerden gelirken, doğru akımlar ise doğrudan prizden gelir. Fakat son zamanlarda üretilen powerbank cihazlarına turbo şarj özelliği geldi. Eğer yavaş bir cihaz işinizi görmeyecekse, özellikleri arasında turbo şarj olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.