Cep Telefonlarında Bulunması Gereken Uygulamalar

Sosyal ve iş yaşantınızı kolaylaştırmak için cep telefonlarında bulunması gereken uygulamalar listemize göz atabilirsiniz. Listemiz daha çok sosyal mecralar dışında, hayatı kolaylaştıracak uygulamalardan oluşmaktadır.

Cep Telefonlarında Bulunması Gereken Uygulamalar
Cep Telefonlarında Bulunması Gereken Uygulamalar

Aslında doğru kullanıldığında birçok uygulama hayatımıza çeşitli kolaylıklar katıyor. Özellikle banka ve diğer resmi kuruluş uygulamalarının, birçok özelliği bilinmiyor. Oysaki bu uygulamaların, banka ya da kurum şubesine gitmeden birçok işlemi yapabileceğiniz özellikleri bulunuyor.  

Cep Telefonlarında Bulunması Gereken Uygulamalar Nelerdir?  

Akıllı cep telefonu sahibi iseniz aşağıdaki uygulamalara cihazınızda yer vererek, bu uygulamaların sağlamış olduğu birçok kolaylıktan yararlanabilirsiniz.  

Antivirüs Uygulamaları  

Cep telefonunuzda ilk olarak bulunması gereken şeylerden biri, güvenliğe dayalı özellikler sunan program veya uygulamalar olmalıdır. Bunların başında ise antivirüs programları gelmektedir. Cep telefonunuzun güvenliğini en iyi şekilde sağlamak için, popüler ücretli veya ücretsiz antivirüs uygulamalarından faydalanabilirsiniz.  

Bu programlar kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağladığı gibi, çeşitli şifreleme metotları ile cihazınızda bulunan diğer uygulama ve dosyalara erişimi engeller. Bu sayede korsan yazılımlar dışında çevrenizdeki insanların cihazınızdaki dosyalara erişimini de engelleyebilirsiniz. Tüm antivirüs programlarında bu özellik olmasa da, birçok programın bunun sunduğu biliniyor.  

Navigasyon Uygulamaları 

Gelişen çağın en önemli teknolojik yazılımlarından biri olan navigasyon uygulamaları, özellikle aracıyla sıklıkla seyahat eden kişiler için birçok fayda sağlıyor. Sadece gitmek istediğiniz adresi doğru olarak yazdığınız zaman, navigasyon uygulamasının yönlendirmesi ile kimseden adres sormadan o noktaya ulaşabilirsiniz. Üstelik yol güzergahında ihtiyaç duyabileceğiniz yakın işletmeleri de gösteren navigasyon uygulamaları, aynı zamanda alternatif yol seçenekleri ile de yolculuk esnasında ciddi kolaylıklar sağlıyor.  

Akıllı Şehir Uygulamaları 

Neredeyse Türkiye’deki tüm şehirlerin belediyeleri tarafından hizmete sunulan akıllı şehir uygulamaları, farklı özellikleri ile konfor ve kolaylığı bir arada sunuyor. Toplu taşıma araçların biletlerinin satışı, etkinlik duyuruları, otobüs saatleri ve otobüsün hangi durakta olduğu gibi birçok faydalı bilgi ve özellik, akıllı şehir uygulamalarında yer almaktadır.  

Dosya Temizlik Uygulamaları  

Zaman içerisinde cihazlarımızda birçok gereksiz dosya birikerek, depolama alanında önemli oranda yer kaplamaya başlar. Bu dosyaların birçoğundan ise kullanıcının habersiz olması, dosya temizlik uygulamaları kullanımı gerekli hale getirmektedir. Sadece birkaç tıklama ile hem tarayıcı geçmişinizi hem de cihazınızda bulunan gereksiz ve çalışmayan dosyalarınızı tamamen temizleyebilirsiniz. Bu durum aynı zamanda cihaz performansı ile de doğrudan alakalıdır.  

Görsel Düzenleme Uygulamaları  

Akıllı cep telefonları bir iletişim aracının dışında, adeta bir fotoğraf makinesi veya kamera olarak kullanılmaktadır. Birçok insan cep telefonu alırken ilk olarak telefonun kamera özelliklerine dikkat ediyor.  

Yeni nesil akıllı cep telefonlarının üstün performans gösteren bir kameradan farkının olmaması, görsel düzenleme uygulamalarının kullanılma gerekliliğini daha fazla artırmaktadır. Bu gibi uygulamalar cep telefonunuz ile çekeceğiniz görüntülerin farklı formatlarda kaydedilip paylaşılması ve farklı efektlerin eklenmesi gibi özellikler sunuyorlar.  

Cihazımı Bul Uygulaması 

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan cihazımı bul uygulaması sayesinde, cep telefonunuz kaybolduğunda Google haritalar yardımı ile cihazınıza kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.  

Özellikle bu uygulamanın akıllı saatler veya tablet gibi diğer cihazlar ile birlikte entegre şekilde çalışması, kaybolan cihazı bulmak için daha fazla kolaylık sunmaktadır. Uygulamayı cihazınıza indirdiğiniz zaman, telefonunuzun nerede olduğunu görmeniz mümkün oluyor. Daha sonra ise entegre edilmiş bir cihaz ile Google haritalar üzerinden cihazın bulunduğu yere ulaşım kolaylığı sunuluyor.  

E-Devlet Uygulaması 

Resmi kurumlar ile alakalı birçok işlemin yapıldığı e-devlet portalının uygulamasını cep telefonunuza indirerek, kurumlara gitmeden işlemlerinizi hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.  

Sabıka kaydının alınması, aile toplum kâğıdının çıkarılması, hakkınızda açılan veya tarafı olduğunuz davaların takibi, adınıza kayıtlı cep telefonu ve diğer abonelikler gibi daha birçok bilgi ve belgeyi e-devlet üzerinden bulabilirsiniz. Uygulamanın cep telefonunuzda olması, bilgisayar gereksinimine gerek kalmadan bu bilgilere ulaşmanızı sağlayacaktır.  

Banka Uygulamaları  

Bankaları aktif bir şekilde kullanan biriyseniz, akıllı cep telefonunuzda mutlaka kullandığınız bankanın uygulamasına yer vermenizi tavsiye ederiz. Cep telefonlarında bulunması gereken uygulamalar arasında ilk sıralarda yer alan banka uygulamaları sayesinde, banka şubesinden yapacağınız birçok işlemi birkaç tıklama ile oturduğunuz yerden yapabilirsiniz.  

Banka uygulamasını kullanarak yapabileceğiniz işlemlerden sadece bazıları şunlardır; 

  • Yatırımlarınızı daha kolay bir şekilde kontrol edebilirsiniz.  
  • Günün her saati havale, EFT ve FAST işlemlerinizi hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.  
  • Vergi ve trafik cezası borçlarınızı ödeyebilirsiniz.  
  • Cep telefonlarınıza TL yüklemesi yapabilirsiniz.  
  • Elektrik, doğalgaz, su ve internet faturası gibi aklınıza gelebilecek birçok faturayı bakiyeniz olması durumunda bankanızın mobil uygulaması üzerinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Üstelik bu faturaların sizin adınıza kayıtlı olması da gerekmiyor. 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.