Patatesin Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Patatesin İnsan Sağlığı İçin Önemi: Patates, çok önceki yıllardan beri en fazla tüketilen besin grubunun içerinde yer alarak bütün sofralarda yerini sürdürmeyi başarmıştır. Toprakta yetişmesi sebebiyle yetiştirilmesi ve bakımı açısından kolaylık sağlamaktadır. Maliyeti ve vücutta uzun süte tok tutuculuğu nedeniyle her zaman en çok tüketilenler arasına girmiştir.

Kalabalık ailelerin sürekli tükettiği patates kış aylarında soğuktan etkilenebilmektedir. Her zaman piyasa da bulunması ve kolay ulaşılması açısından da tüketilir. Bu yazımızda patatesin yararları ve zararları hakkında bilgi vererek konu hakkında gereken bilgilere ulaşılmasını sağlayacağız.

Patatesin Yararları Ve Zararları Nelerdir?
Patatesin Yararları Ve Zararları Nelerdir?

Patatesin Yararları Faydaları, Patateste Bulunan Vitaminler;

Patatesin İçindeki Vitaminler: Patates toprakta yetişen bir besin olduğu için içerisinde vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minerali bulundurur. Patates A,C, K, B6 ve E vitaminleri içerdiği için zengin bir yapıya sahiptirPotasyum deposudur Patates bunların yanı sıra, kalsiyum, demir, magnezyum da içerir. Uzun süre tok tutması ve haşlanarak tüketilmesi sonucunda fazla kilo aldırmaması da yararları arasındadır.

Patatesin Hangi Yemekleri Yapılır, Patates Hangi Yemeklerde Kullanılır? 

Her çeşidi yapılarak tüketilen patates, haşlanarak kızartarak ve birçok yöntemle servis edilirHaşlanan patatesin yiyerek tüketilmesi kadar haşlandığı suyunun da vücuda bir takım yararları vardır. Patatesin haşlandığında içerisinde bulunan bakterileri yok ettiğinden daha çok haşlanarak tüketilmesi tavsiye edilir.  

Patates Hangi Hastalıklara, Rahatsızlıklara İyi Gelir?

Kabızlık şikâyetlerine, mide rahatsızlıklarına yardımcı olan haşlanmış patates suyu, düzenli kullanıldığı takdirde zayıflamaya da yardımcı olabilmektedir. Doktorunuz kontrolünde gerçekleştireceğiniz bu işlemi diyet listenizde de kullanabilirsiniz 

Patatesi çiğ olarak kullanmanın de cilde birçok yararı vardır. Yüzdeki siyah noktalara göz altındaki torbalara iyi geldiği gibi düzenli uygulandığında rahatlama etkisi göstererek yüzünüzün temiz bir görünüme kavuşmasını sağlar. Patatese herhangi bir alerjisi olmayanlar bunu rahatlıkla deneyebilir. Kabızlık,  sindirim sorunu ve hazımsızlık çekenler çiğ patates tüketebilir.  

Vücutta biriken zararlı maddelerin vücuttan atılmasında büyük rol oynar. Mide bulantısı yaşanılan durumlarda bir miktar haşlanmış patates yemek mideyi rahatlatır. Genellikle hemen hemen her diyet listesinde yer alan patates zayıflamak isteyenlerin favorisidir. Güneş yanıkları için de patates kullanılır. Yanan ve ağrıyan yerinize kestiğiniz bir dilim patatesi koyarak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Yüzünüzde var olan kırışıkları azaltmakta da kullanılan patates, düzenli kullanımında gözle görülür fark yaratabilir ve zamanla kırışıklıklarınızı azaltır.  

Patatesin Zararları Nelerdir?

Her besin gibi patates de çok tüketildiği zaman yarardan çok zarar verebilir. Bu nedenle dengeli ve ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Patatesin zararları az olmakla birlikte yeterli ölçüde tüketilmesinde fayda vardır. Kızartma olarak kullanılan patates yağ ile birlikte pişirildiği için fazla tüketim sonucu istenmeyen kilo alımlarına sebep olabilir.  

Şeker hastalarının doktorları kontrolünde ve az miktarlarda tüketmesi gerekir. Fazla kullanımı şekeri yükseltebilir. Kalorisi biraz yüksektir ve çok fazla kullanılması kabızlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bundan dolayı rahatsızlık yaşamamak için dengeli bir şekilde patates tüketilmelidir.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.