Papatya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Papatya çayı hakkında çokça merak edilen; papatya çayının fayda ve zararları, papatya çayı nelere iyi gelir, papatya çayında hangi vitaminler var, hangi vitaminler bulunur, papatya çayında bulunan bulunan vitaminler, papatya çayının yan etkileri, papatya çayında kafein var mı gibi konularda sizlere önemli bilgiler aktaracağız.

Papatya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Papatya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kırlarda muhteşem ahengiyle görmüş olduğumuz papatyanın, görsel güzelliğinin yanında sağlık içinde çok önemli katkıları vardır. Özellikle kurutularak yapılan papatya çayının birçok olumlu özelliği mevcuttur. Papatya çayı alternatif tıpta antik çaydan beri kullanılmaktadır. Bu yüzden faydaları ve zararları iyi bir şekilde saptanmıştır. Tabi ki papatya çayı denildiğinde akla sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırması ve sakinleştirici özelliği dikkat çeker. Fakat bunun yanında bilmediğimiz özellikleri de mevcuttur. 

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı uyku kalitesini olumlu yönde etkileyerek uykuya dalmakta zorluk yaşayan insanlar için birebirdir. Papatyalar beyinde apigenin adı verilen antioksidanlar içerdiği için rahat uykuya dalınmasını sağlar. Apigenin özellikle kronik uykusuzluk çekenler içinde iyi gelmektedir. Bunun yanı sıra yapılan araştırmalarda da papatya çalı içen insanların depresyona girme riskinin daha aza indiği görülmüştür. 

Papatya çayının diğer bir önemli yanı da sindirim sistemine yapmış olduğu katkılardır. Çünkü sindirim sistemi yani bağırsaklar adeta ikinci bir beyin gibidir. Papatya çayı tüketen insanların gaz ve bulantı gibi rahatsızlıklarının hızlı bir şekilde kaybolduğu görülmüştür. Mesela bununla ilgili fareler üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda papatya çayının hayvanlarda ishale iyi geldiği görülmüştür. Diğer bir çalışma da sıçanlar(fareler) üzerinde yapılmıştır.  

Bu çalışma sonucunda da mide ülserine karşı papatya çayının iyi geldiği gözlemlenmiştir. Çünkü papatya çayı mide asidini azaltarak mide ülserine karşı iyi bir direnç göstermiştir. Yine de bu bulguların daha etkili sonuçlar elde edilmesi için çok fazla klinik çalışma yapılması gerekmektedir. 

Diğer yandan bakılacak olursa yapılan laboratuar çalışmalarında papatya çayının içermiş olduğu apigenin özellikle sindirim sistemi, kanser hücreleri, göğüs, rahim kanseri ve prostata karşı savaştığı görülmüştür. Özellikle günde 2-6 bardak papatya çayı içen kişilerin içmeyenlere oranla tiroid kanserine yakalanma riskinin daha aza indiği saptanmıştır. 

Papatya çayı kan şekeri seviyesini de düşürücü bir etkendir. Bu çayın içerisinde bulunan antienflamatuar, özellikle kan şekeri yükseldiğinde ortaya çıkan pankreas hücre zararına karşı iyi bir mücadele verdiği görülmüştür. Özellikle yapılan bir çalışmada sekiz hafta boyunca günlük olarak papatya veya su tüketen kişilerin kan şekerinin daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.  

Ayrıca papatya çayı anksiyete bozukluğu yaşayan ya da depresif özelliklere sahip olan insanlar için de sakinleştirici ve iyileştirici özelliği sahiptir. Peki, bu kadar olumlu özelliğe rağmen bu çayın yan etkileri var mıdır? 

Papatya Çayında Bulunan Vitaminler, Papatya Çayının Besin Değerleri

100 gramlık papatya çayında şu besinler bulunmaktadır;

Su: 99.7 gram
Enerji: 1 kcal
Toplam şeker: 0 gram
Protein: 0 gram
Toplam yağ: 0 gram
Karbonhidrat: 0.2 gram
C vitamini, toplam askorbik asit: 0 mg
Lif: 0 gram
Kalsiyum: 2 mg
Demir: 0.08 mg
Fosfor: 0 mg
Magnezyum: 1 mg
Potasyum: 9 mg
Sodyum: 1 mg
Çinko: 0.04 mg
Tiamin: 0.01 mg
Riboflavin: 0 mg
Niasin: 0 mg
B-6 Vitamini:0 mg
Folat, DFE: 1 µg
B-12 Vitamini: 0 µg
A Vitamini, RAE: 1 µg
A Vitamini, İÜ: 20 İÜ
E Vitamini (alfa-tokoferol): 0 mg
D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
D vitamini: 0 IU
K Vitamini (filokinon): 0 µg
Yağ asitleri, toplam doymuş: 0 mg
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0 gram
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.01 gram
Yağ asitleri, toplam trans yağ oranı: 0 gram
Kolesterol: 0 mg

 Görüldüğü üzere 100 gramlık bir papatya çayında yukarıdaki besin değerleri yer almaktadır.

Papatya Çayında Kafein Var mıdır?

Genellikle sinirleri yatıştırmak ve uykuyu tetiklemek için tüketilen papatya çayında kafein bulunmamaktadır var ise de çok çok az olup kayda değer bir nitelik taşımamaktadır. Zaten bu yüzden yani kafein bulundurmaması sebebiyle yurt dışında özellikle de İtalya’da uyku çayı ismiyle marketlerde yer almakta ve satılmaktadır. Derin bir uyku için birebirdir papatya çayı.

Papatya Çayının Yan Etkileri, Zararları Nelerdir?

Papatya çayı çoğu insan için büyük bir yan etki etmemektedir. Fakat bazı kozmetik ürünü bileşenlerinde göze temas sağlandığı zaman gözde tahriş durumunu ortaya çıkarabilir. Bunun dışında çok büyük bir şekilde bitkilere alerjisi olan insanlarda yan etki yapabilir. Bu yüzden kronik problemleri olan insanların içmeden önce doktoruna başvurması tavsiye edilmektedir.

LÜTFEN DİKKAT: Papatya çayının aşırı tüketilmesi, hamile ve emziren kadınlarda düşük yapma tehlikesine sebebiyet vereceğinden, bu çayın tüketiminde dikkatli olunması gerekmektedir. Ulusal Sağlık Örgütüne göre papatya çayı, alerjik reaksiyonlara neden olabilmesiyle beraber göz tahrişine, uyuşukluğa, halsizliğe, mide bulantısına ve kusmaya sebep olabileceği için alanında uzman bir hekime danışarak tüketilmesinde fayda vardır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.