Kışın Hastalıklara Yakalanmamak İçin 10 Altın Kural

     Kışın Hastalıklara Yakalanmamak İçin 10 Altın Kural
Kış aylarında; grip, nezle, sinüzit, bronşit gibi solunum yolu enfeksiyonları sıklıkla görülebilir. Sizlere sağlığımız için hastalıklardan korunmada dikkat edilmesi gereken 10 altın kuralı sunuyoruz. İşte dikkat edilmesi gereken 10 altın kural!
Havaların soğuması ile birlikte solunum yolları hastalıklarının görülme sıklığında beraberinde artmaktadır. Solunum yolunu etkileyen hastalıklar en çok kapalı ortamlarda durmaktan dolayı yayılabiliyor. Öksürük, balgam ve nefes darlığı gibi şikâyetler kişinin yaşam kalitesini kötü etkileyebiliyor. Havadaki ısı değişimi bakteriyel enfeksiyonlar ve viral enfeksiyonların ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Özellikle solunum yolu alerjisi ve astım hastası olan kişilerin diğer kişilere göre kendine dikkat etmesi gerekir. Çünkü bu kişiler gribe çok daha kolay yakalanır.
Grip, kişinin alerjisini etkiler ve kişi hem grip hem de mevcut alerjisi ile mücadele etmek durumunda kalır. Mücadele sırasında vücudun savunma sistemi düşer. Savunma sistemindeki düşüklük hastalığın daha geç iyileşmesine daha çok ilaç kullanımına neden olur. Solunum yolu enfeksiyonların da halsizlik, vücutta kırgınlık, boğaz ağrısı, öksürük, hapşırma, ateş ve burun akıntısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Grip tedavi edilmediği zaman hızla alt solunum yollarına ilerleyerek virüslere bağlı zatürreye neden olabilir. Griple karıştırılıp tedaviye geç kalındığı zamanda zatürre hayati tehlike yaratabilir. İşte dikkat edilmesi gereken 10 altın kural;

  1. Vücut direncini yükseltmek için süt, yumurta, kırmızı et, beyaz et ve balık gibi protein ağırlıklı zengin gıdalar tüketin.
  2. Dondurulmuş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.
  3. Mevsimine uygun meyve ve sebze tüketmeye çalışın.
  4. Günde en az 7 saat uyumaya özen gösterin.
  5. Gün içinde fırsat buldukça güneşten ve temiz havadan faydalanmaya çalışın.
  6. Ellerinizi sık sık yıkamaya özen gösterin.
  7. Bol bol su tüketin.
  8. Grip ve zatürre aşısı yaptırmayı ihmal etmeyin.
  9. Kalabalık ortamlarda gerekmedikçe uzak durun.
  10. Hava şartlarına uygun kıyafetler giyin. Isı değişimlerinin olduğu zamanlarda ne çok ince ne çok kalın giyinin.

 

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.