İnternet Neden Yavaşlar?


Ülkemizde hepimiz internetin yavaşlığından şikayet eder dururuz. Haklıyız da aslında verdiğimiz paraya göre hizmet kalitesi düşük. Bugün sizlere internetiniz neden yavaşlayabileceği konusunda bilgiler vereceğim.
1.İnternet Sağlayıcısı Sorunu
Bu aslında en genel sorundur. Yukarda bahsettiğim konuyla alakalıdır. Bu yavaşlama genel bir sorundur. Ne yazık ki çok fazla bir alternatifimiz olmadığı için bu sorunun çözümü yok. TTnet bazı zamanlar internet hızınızı kendiliğinden düşürebiliyor buna dikkat edin. İnternet hızını aralıklarla kontrol ettirin.
2. Virüs Etkisi
Hemen hemen her 2 bilgisayardan birinde virüs olduğunu düşünürsek, bunun internetimize etkisini siz hesaplayın. Bilgisayarınıza bulaşan virüsler kendini çok hızlı bir şekilde kopyalayarak sisteminizi ve dolayısıyla internetinizi yavaşlatır. Buna karşı çözümler elbette ki var. Antivirüs ve spyware programları bu konuda işinizi görür. Ama ben antivirüs programlarının sadece virüssüz bilgisayarı koruduğunu düşünürüm yani eğer bilgisayarınıza virüs bulaşmışsa onu tam anlamıyla çoğu virüs programı temizlemez. Siz silersiniz kontrol edersiniz ikinci kez hiç virüs yoktur ancak 2 gün sonra bakarsanız internete hiç girmeseniz bile virüs vardır bilgisayarınızda.
3.Virüs Programının Etkisi
Virüs programlarında siz internette gezinirken ‘savunma kalkanı ‘denilen bir sistem devreye girer. Bu sistem sizin girdiğiniz her siteyi anlık denetler bu yüzden internette yavaşlama oluşturur. Bu konuda size tavsiyem eğer ki bilindik ve güvenilir sitelere giriyorsanız bu sistemi kısa süreliğine devre dışı bırakmanız. Örnek siteler; facebook, twitter, mynet, youtube, seninblogun.com : )
4. Web Sayfasındaki Yüksek Trafik
Bu biraz daha terimsel bir şeydir. Girdiniz site bir türlü açılmıyordur. Düşünürsünüz ki internet yavaş ancak bu doğru olmayabilir. Girdiğiniz siteye o anda çok fazla kişi giriyorsa eğer sitede yavaşlama olması kaçınılmazdır. Büyük sitelerde bu görülmez altını çizmek isterim. Bunu anlamak için ise hemen başka bir siteye girip internetinizi test edebilirsiniz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.