2020 Yılının En Basit Şifreleri ve Kırılma Süreleri

2020 yılının en basit şifreleri, güvenlik araştırmacısı şirketler tarafından yıl sonuna doğru açıklanmıştı. Aslında değerlendirirseniz her sene en güvensiz seçilen ve kullanıcıların tercih etmemesi konusunda uyarıldıkları, basit şifreler açıklanıyor.

2020 yılı için de bu verilerin açıklanmış olması bizi şaşırtmadı tabii ki. Fakat bizleri şaşırtan farklı bir nokta var. Tamam yine yılın en güvensiz şifreleri açıklandı ama bu yıl da geçen sene açıklanan şifrelerin kullanılmaya devam ettiğini görüyoruz.

Yani güvenlik firmaları açıklama yapıyor ve bu şifreler güvenliğinizi riske atıyor diyor ama hala birçok kullanıcı, 1 yıl geçmesine rağmen bu şifreleri kullanmaya devam ediyor. İşte böyle bir durum geçerli olduğu için güvenlik araştırmacıları da yeni bir uyarı daha yaptılar.

Artık sadece güvensiz olan şifreler açıklanmakla kalmıyor. Bunun yanında şifrelerin ne kadar kısa bir süre içerisinde kırıldığı da açıklanıyor. Biz de bu yazımızda hem en güvensiz seçilen şifrelere yer vereceğiz hem de bu şifrelerin ne kadar süre içerisinde kırılabileceğinden söz edeceğiz.

2020 Yılının En Basit Şifreleri Kaç Saniyede Kırılıyor?

Baştan belirtelim ki bazı şifrelerin kırılması için öyle saatler geçmesi gerekmiyor. Yapay zeka destekli sistemler, belli tahminleri deneyerek saniyeler içerisinde şifrelerin kırılmasını sağlayabiliyor. Zaten güvenlik araştırmacılarının üzerinde durduğu konu da tam olarak burası. Hemen bahsi geçen basit şifrelere ve bu şifrelerin kırılması noktasında paylaşılan sürelere bakalım.

  • picture1 – Sadece 3 saat içerisinde kırılabildiği açıklandı. Belki bizim ülkemizde değil ama yurtdışında en yaygın kullanılan şifrelerden biri ve oldukça basit bir şifre.
  • 111111 – Bu şifrenin kırılmasının 1 saniyeden az sürdüğü söylendi. Zaten böyle bir şifre için yapay zeka bile kullanmaya gerek yok. Ama hala çoğu kullanıcı farklı yerlerde bu tür şifrelere yer veriyor.
  • 12345 – 1 saniyeden az bir sürede kırılan bir başka şifre. Bunu anlatmaya gerek bile yok. Sadece tahmin etmeniz yeterli.
  • 12345678 – 1 saniyeden daha az bir süre yeterli oluyor. Kullanıcılar bu konuda güvenlik uzmanlarını mutlaka dinlemeli.
  • Million2 – Yine çok sık kullanıldığı ve çok basit olduğu açıklanan şifrelerden bir tanesi. Fakat bu şifrenin kırılmasının 3 saati bulabildiği de paylaşılan bilgiler arasında. Çünkü en azından içerisinde hem büyük harf var ve hem de rakam var.
  • 000000 – Söylemeye gerek bile yok ama açıklamaya göre 1 saniyeden az sürede kırılan bir başka şifre sıfır kombinasyonu. Kesinlikle kullanmanız önerilmiyor.
  • qqww1122 – Sadece küçük karakterlerin ve rakamların kullanılması nedeniyle güvensiz bulunan şifrenin 52 dakika gibi bir sürede kırıldığı açıklandı. Bu da büyük harf kullanımının ve özel karakterlere yer vermenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.
  • abc123 – İnternetin ilk dönemlerinde çok sık kullanılan şifrelerden biri olan abc123, yine 1 saniye bile sürmeden kırılan şifrelerden birine örnek olarak gösterilmekte.
  • password – Çok tercih edilen ama böyle kullanılması yanlış olan şifrelerden biri olan password, yine 1 saniyeden kısa sürede kırılıyor.

2020 yılının en basit şifreleri bunlar ve uzmanlar bu şifreleri kullanmamak konusunda kullanıcıları uyarıyor. Zaten şifrelerin ne kadar süre içerisinde kırıldığını siz de görüyorsunuz. Daha güvenli ve daha sağlam şifreler tercih etmek çok daha önemli. Özellikle internet kullanımının bu kadar artış göstermiş olduğu şu dönemde.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.