Hıçkırık Çözümleri Hıçkırık Çareleri

Hıçkırık Çözümleri Hıçkırık Çareleri; Karın ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının ani bir şekilde kasılmasıyla ses tellerimiz arasındaki açıklık istemsiz olarak kapanabilir. Hıçkırık ise bu esnada gerçekleşen nefes alımında çıkan sese verilen addır. Dakikada 10 ila 30 defa tekrarlanabilen kasılmalar yalnızca diyaframda değil başka kaslarda da oluşabilir. Çoğu insan herhangi bir sebebi olduğunu düşünmediği ve önemsemediği hıçkırığın birçok sebebi mevcuttur. Bazı insanlar yemek yeme faaliyetlerini çok hızlı gerçekleştirebilmektedir ve bu nedenle yedikleri yemekle birlikte havada yutabilirler.
Bu yutulan hava neticesinde hıçkırık oluşabilir. Sigara ve alkolün aşırı tüketimi de hıçkırığa sebep olabilir. Reflü yüksek bir orandan karşılaştığımız ve genellikle de farkına varamadığımız bir rahatsızlıktır. Sıklıkla farkına varamadığımız bir rahatsızlık olan reflünün en önemli belirtilerinden biri de göğsümüzde oluşan ağrılı hıçkırıklardır. Merkezi sinir sistemini etkileyen birtakım rahatsızlıklarda hıçkırığa sebep olabilir. Elbette ki bu hıçkırığı gidermek içinde çeşitli yöntemler mevcuttur. Bunlardan en çok bilineni nefes tutmaktır. Mümkün olabildiğince tutulan nefes hıçkırığın giderilmesine yardımcı olabilmektedir. Halk arasında en çok uygulanan tedavi yöntemlerindendir. Eğer hıçkırık gırtlakta meydana gelmişse bunun giderilebilmesi için buzlu su, limon suyu veya sirke içilerek hıçkırık ortadan kaldırılabilir.
Diyafram kaslarımızın zarar görmemesi için burnumuza bir tutam enfiye veya karabiber çekip hapşırmamızı sağlayabiliriz. Özellikle yaşlılar için aç karınla bir tutam karanfil çiğnenmesi hıçkırığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Yenilen 1-2 kesme şeker veya bir çay kaşığı tuzda yardımcı olacaktır. Eğer ben hıçkırığın hiç oluşmasını istemiyorum diyorsanız bunun için alabileceğiniz birtakım önlemler elbette mevcut. Öncelikle her ne kadar çoğumuz meşrubatları şişeden içmeyi sevse de meşrubatları bardaktan içerek hıçkırığı önlemek mümkün. Aç karınla tüketilen sigara ve alkol ise hıçkırığa en büyük etkenlerden. Sigara ve alkolün aç karınla tüketilmemesi oldukça önemli.
Hızlı ve aşırı gülmelerden de kaçınmak gerekiyor. Türklerin her işi hızlı yapmayı sevmesi gibi yemeği de hızlı yemeye düşkün olduğu bir gerçek. Fakat yavaş yenilen yemekler de hıçkırığın oluşumuna engel olabilir. Tüm bu saymış olduğum pratik yöntemler elbette her zaman işe yaramayabilir. Fakat hiç geçmeksizin süren ve vakit ilerledikçe hızını ve şiddetini artıran bir hıçkırığa sahipseniz mutlaka bir doktora gözükmeniz gerekir. Çünkü çok önemsiz gördüğümüz hıçkırığın altında çok farklı nedenler yatıyor olabilir.
Erken tanının hastalıklarda ne gibi faydalar sayladığı da göz önüne alınırsa bunun gibi küçük gördüğümüz birtakım şikayetlerin başka hastalıkların habercisi olabileceği unutulmamalıdır. Sadece birkaç yerden araştırma yapılmış ya da kulaktan dolma bilgiler ışığında yapılan tedavilere bağlı kalmak oldukça sakıncalıdır. Biz burada vermiş olduğumuz bilgilerle sadece size ışık tutuyoruz. Hastalıklar için kesin tedavi yöntemleri oluşturamayabiliriz. Bu bilgiler ve uzmanlar ışığında geçen sağlıklı yaşamlar ve sağlıklı ortamlar oluşturabilmenizi diliyoruz.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.